AJPIS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

AJPIS

#1 Mesaj de stane706 »

Buna ziua,am o nelamurire in legatura su sumele ce urmeaza sa fie primite de la AJPIS:
administratorul unui srl(care este si asociat unic),are un contract de administrare pe o suma mica.Activitatea srl-ului a fost intrepupta total din 16.03.2020.Am suspendat si ctr.de administrare si s-au depus pt.acesta la AJPIS documentele cerute.Urmeaza sa se incaseze niste sume.Nelamurirea este daca aceste sume trebuie sa fie inregistrate in contabilitatea srl-ului sau intra in contul pers.fizice care trebuie sa depuna decl.unica in 2021 si sa-si plateasca contributiile? Banii vor intra in contul srl-ului,pt.ca acesta a fost solicitat.Daca are cineva sit.asemanatoare,rog sa ma ajute.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: AJPIS

#2 Mesaj de tomac »

Se procedează ca la salarii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: AJPIS

#3 Mesaj de stane706 »

- Pt.acest contract de administrare remunerat operez doar suspendare(ei nu intra la somaj tehnic-OUG 30)?
- Saga face statul de plata cand se incaseaza banii(75% din sal.mediu,pt.zilele suspendate)?
-Contributiile se declara in D112 in luna in care s-au incasat si se platesc pana in 25 a lunii urmatoare?
Nu am gasit pe forum prea multe despre aceasta speta.
Multumesc pentru rabdare

netejoaral327
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 06, 2011 12:00 am

Re: AJPIS

#4 Mesaj de netejoaral327 »

Unde se depun documentele pentru recuperarea indemnizatiei pt zile libere parinti?
Am sunat la AJOFM Mures si a spus ca la ei nu se depun.Nu gasesc nicaeri adresa de e-mail unde sa depun aceste documente.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: AJPIS

#5 Mesaj de septimiuv »

Insistă la ei. Sunt stupizi dacă spun că la ei nu.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: AJPIS

#6 Mesaj de tomac »

@stane
1. Suspendare OUG30 și la acel contract
2. Da
3. Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: AJPIS

#7 Mesaj de stane706 »

Va multumesc mult!

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: AJPIS

#8 Mesaj de stane706 »

Revin cu problema mea pt.ca s-au complicat lucrurile.Am facut suspendare si la ctr.de administrare-suspendare OUG30,cum mi-ati spus.La aceeasi firma mai am doua contracte de munca suspendate cu OUG30(salariati) pt.care am depus pe martie la AJOFM documentele si am si incasat sumele cerute pt.cei doi salariati.Saga imi include acum ctr.de administrare si in cerere,si in lista,fara sa faca distinctie ca este o alta categ.de salariat si nu recupereaza de la AJOFM ci de la AJPIS.Mai mult,imi calculeaza 75% la val.contractului de administrare, nu 75% din sal.mediu brut.Ce ma sfatuiti sa fac,pt.ca nu o sa-mi mai corespunda nici NC pe care o genereaza la incasarea somajului,o sa se reflecte gresit si in D112 pe aprilie .
Multumesc,

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: AJPIS

#9 Mesaj de stane706 »

Am sunat la AJPIS ,am vb.cu un jurist care mi-a spus ca acest ctr.de amdnistrare remunerat nu se incadreaza in nici o categorie pt.care ei platesc aceste indemnizatii si nici la salariati nu intra, ca sa primeasca de la AJOFM.Ma gandesc ,in aceasta situatie, sa-i fac doar supendare pe perioada in care societatea a fost inchisa,nu "suspendare OUG30". Am aratat mai sus ce se intampla in Saga,daca fac ' suspendare OUG30".Ce ziceti? Va rog,o parere! Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: AJPIS

#10 Mesaj de tomac »

Ba intră la acele categorii.
Repet - dacă operați datele corect apar corect și în SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: AJPIS

#11 Mesaj de stane706 »

Am operat la -Salariati -tip"contract de administrare",la detalii am ales 6-"adminstratori soc.comerciale",am bifat ';functie de baza"-pt.ca nu are un alt contract de munca.
Cand generez statul de plata mi-l listeaza separat de salariati-" stat de plata-alte categorii cu venituri asimilate salariilor".Asa am in SAGA.
Repet,daca fac "suspendare OUG30",imi calc.75% la val.contractului si imi include in lista cu ceilalti salariati care au ctr.suspendate cu OUG 30,la AJOFM.Ce nu fac bine,ca nu-mi dau seama !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: AJPIS

#12 Mesaj de tomac »

Dați mail direct la firmă să vă asiste referitor la acel contract.
Puteți să editați valoarea direct în stat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: AJPIS

#13 Mesaj de stane706 »

Multumesc,am sunat la SAGA si am rezolvat in legatura cu scoaterea acelei pozitii din statul de indemnizatii somaj tehnic incasat.Mai departe,daca se vor incasa indemniz.si pt.acel contract(ceea ce nu cred din ce au spus cei de la AJPIS ARAD),o sa adaug acele sume in stat.
Va multumesc mult!

Scrie răspuns