cont de garantie contract

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

cont de garantie contract

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,
Firma x se asociatza cu o alta firma Y pentru un ctr de prestari servicii ,este vb de o situatie de lucrari .
Firma x isi i-a banii de la primarie pt lucrare si si-a deschis cont de garantie la trezorerie.
Firma Y in urma unor discutii fara rezultat vrea s a-si deschisa si ea un cont de garantie si sa-i viram banii .
Eu m-am interesat si am inteles ca ptr un contract nu se poate deschide un al doilea cont de garantie.
Contul de garantie al firmei X este blocat de primarie pana la terminarea lucrarii.
Cum pot eu sa-i virez banii firmei Y daca am contul blocat s-au spuneti mi dvs ce ar trebui sa fac....I

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: cont de garantie contract

#2 Mesaj de pomparaus »

Sunt asociati sau Y este subantreprenor (executant) si vine cu factura catre X?

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: cont de garantie contract

#3 Mesaj de serbanv59 »

executant si vine cu factura catre X

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: cont de garantie contract

#4 Mesaj de pomparaus »

In acest caz, daca contractul prevede, Y deschide cont de garantie care va sta la dispozitia lui X si ii virezi partea lui din cei incasati de la primarie. Tot in acest cont virezi garantia de BE aferenta fiecarei facturi emisa de el catre X, garantie care va fi specificata pe fiecare factura de prestari servicii, fara a diminua valoarea facturii (se calculeaza la baza facturii - fara TVA). Cand se face receptia lucrarii (preliminare/finale) tu ceri deblocarea garantiei catre Primarie si Y deblocarea catre X.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: cont de garantie contract

#5 Mesaj de serbanv59 »

dar nu se poate la un ctr sa ai doua conturi de garantie .

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: cont de garantie contract

#6 Mesaj de pomparaus »

Ceva nu intelegi tu : ar fi 2 conturi de garantie la acelasi contract daca ar fi deschide de tine X la beneficiar. Contractul cu primaria l-ai incheiat tu X si poarta un numar - asta e singurul contract. Celalalt contract este un contract de prestari servicii incheiat intre tine X si Y si poarta alt numar (nu e acelasi contract) caruia i-ai dat lucrarea in subantrepriza sa o execute el si decurge exact cum decurge ctr. tau X cu primaria (cont de gantie deschisa, incasarea in el a garantiei pt.fiecare factura, deblocarea cf.ctr.70% la receptia preliminara +30% la receptia finala).

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: cont de garantie contract

#7 Mesaj de serbanv59 »

MULTUMESC FRUMOS

Scrie răspuns