prelucrare sticla termopan

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
fusarue
Mesaje: 265
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

prelucrare sticla termopan

#1 Mesaj de fusarue »

Buna ziua,

Am o societate care prelucreaza sticla termopan,cumpara sticla,o taie la dimensiuni, lipeste sticla pe margine etc
1)Cum introduc fc de sticla ca marfa,sau ca materie prima?
2)resturile de sticla rezultate dupa taiere care nu mai pot fi utilizte cum le contabilizez?

multumesc!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: prelucrare sticla termopan

#2 Mesaj de ovidiuo »

Eu am o firma de genul asta .. si merg pe materii prime (geam float, geam low-e, bagheta, coltari, sigilant, sita moleculara) si produse finite (geam cu doua foi float+low-e, geam "tripan" etc.) .. Pentru "resturi", am creat un produs rezidual (geam - pierdere teh.) in care bag "sparturile" - 10-15% din totalul productiei obtinute (MP) in luna respectiva.

fusarue
Mesaje: 265
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

Re: prelucrare sticla termopan

#3 Mesaj de fusarue »

Buna
Spune mi te rog Ovidiu cum ai creat produs rezidual?tipul si gestiunea

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: prelucrare sticla termopan

#4 Mesaj de ovidiuo »

Fisiere -> Articole -> Adaug -> "GEAM (PIERDERE TEHN., SPARTURI) -> Tip "Produse Reziduale"
La sfarsitul fiecarei luni (in ultima zi a lunii respective), ma duc in Operatii -> Productie si adaug "GEAM (PIERDERE TEHN., SPARTURI) iar in ecranul de jos adaug materiile prime care s-au "pierdut" in procesul de fabricare (NC: 601=301 si 346=711). Apoi, cam la doua luni, vine firma care preia sparturile si emit o factura (taxare inversa) pentru cioburile preluate (NC: 4111=703 si 711=346).

fusarue
Mesaje: 265
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

Re: prelucrare sticla termopan

#5 Mesaj de fusarue »

Multumesc de raspuns

fusarue
Mesaje: 265
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

Re: prelucrare sticla termopan

#6 Mesaj de fusarue »

Buna seara,
Ovidiu scuze ca te mai stresez cu o intrebare tot despre acelaș subiect
Am procedat cum ai zis, contarile de care imi spuneai la sfarsit de luna pt. produse reziduale le a facut programul.
În schimb firma nu a venit pt recuperare sparturi.
In debitul ct 346 am o valoare e normal asa trebuie sa ramana?
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: prelucrare sticla termopan

#7 Mesaj de ovidiuo »

@fusarue: Si la mine se strange in 346 o suma maricica (de exemplu, in perioada iulie-decembrie 2020 s-a adunat sparturi de aprox. 40.000 lei la o productie de 2.600.000 lei) .. au venit cei de la Saint-Gobain si pe baza de avize au ridicat sparturile (cateva tone bune); acum urmeaza ca cei de la Saint-Gobain sa trimita o nota de cantarire si firma sa factureze (cu taxare inversa) sparturile catre Saint-Gobain (la un pret modic .. gen 7-800 de lei - toate sparturile pe care eu le am la 40.000 de lei in evidenta). Cand introduc factura pe Iesiri (TI) o sa trec la cantitate NU cat au cantarit cei de la Saint-Gobain ci cat aveam eu sparturi (cantitativ) si la suma trec suma facturata ... sper ca m-am facut inteles. Eu asa procedez ! :)

P.S. Ideea e ca trebuie sa-i spui "patronului" sa faca contract cu o firma care sa vina sa-i ridice sparturile !

fusarue
Mesaje: 265
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

Re: prelucrare sticla termopan

#8 Mesaj de fusarue »

Multumesc Ovidiu
Chiar sti sa explici pe înțelesul tuturor

Scrie răspuns