referitor formulare somaj tehnic mai 2020

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
floreant
Mesaje: 149
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:34 pm

referitor formulare somaj tehnic mai 2020

#1 Mesaj de floreant »

Dupa actualizarea programului-versiunea 3.0.524 in state salarii-suspendari nu apar Cererea si Declaratia pe proprie raspundere privind somajul tehnic pentru a fi depuse in iunie la ajofm.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: referitor formulare somaj tehnic mai 2020

#2 Mesaj de tomac »

Așa este. Au fost eliminate pentru că cele noi nu se pot completa în totalitate automat. În schimb lista este cea de pe siteul aici.gov.ro
Cererea și declarația este necesar să fie completate manual și semnate olograf sau digital, folosindu-se formularele oficiale.
Știți că, potrivit ghidului de depunere de pe acel site, nu este nevoie să le listați, semnați și scanați și apoi să le atașați în pdf? PDF-ul cu cererea și declarația pot fi semnate și folosind opțiunea de semnare disponibilă în Adobe Reader DC. Opțiunea se numește "Fill & Sign" sau "Completare & semnare". Așa că, dacă aveți o imagine cu semnătura reprezentantului legal, imagine de preferat în format PNG, o puteți selecta în ecranul de semnare și Adobe va extrage semnătura permițându-vă aplicarea ei în câmpul de semnătură olografă.
După ce aplicați semnătura olografă pe cerere și declarație, completate inițial, salvați. Așa nu va mai fi necesar să anexați nimic la cerere/declarație.
Lista nu se poate semna așa pentru că are câmp doar de semnătură digitală, dar puteți face altceva: o listați folosind cutePDF sau doPdf sau Microsoft prin to PDF sau orice alt soft care printează în pdf și acel pdf poate fi semnat cu opțiunea de semnare din Adobe Reader.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

suts769
Mesaje: 28
Membru din: Mar Oct 09, 2018 10:17 am

Re: referitor formulare somaj tehnic mai 2020

#3 Mesaj de suts769 »

Multumim frumos!

Scrie răspuns