IMPORT FACTURI EMAG

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gainai
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 25, 2011 8:56 am

IMPORT FACTURI EMAG

#1 Mesaj de gainai »

Salutare tuturor! A incercat cineva sa faca importul facturilor de pe platforma emag prin fisierele xls? Descarc fisierele xls din platforma, incerc sa le import si nu reusesc. Cei de la SAGA mi-au raspuns scurt ca nu import fisierele care trebuie.Am urmarit si tutorialele puse la dispozitie pe platforma emag prin care se arata pur si simplu descarcarea fisierelor xls apasand butonul "descarcare facturi".Probabil trebuie alese unele filtre. Pe de alta parte, nu pot nici sa aleg folderul unde s-ar afla fisierele xls, de pilda, in sectiunea "downloads", astfel, mi se afiseaza un mesaj prin care sunt atentionat ca fisierele nu au putut fi importate. Rog ajutor in cazul in care cineva a reusit.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#2 Mesaj de hucecd »

Ca sa importi in Saga ai nevoie de fisiere dbf sau xml pe structura lui Saga. Verifica daca platforma are posibilitate sa genereze astfel de fisiere. In caz afirmativ ai rezolvat problema. In caz contrar poti apela la un informatician sa iti faca din xls fisier dbf sau xml pe structura lui Saga

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#3 Mesaj de dimitrescud404 »

Iti recomand sa utilizezi platforma fgo.ro cu conectare cu platforma emag si apoi conectezi saga la fgo si se importa 99% fara probleme de acolo.
Mai trebuie sa faci niste mici ajustari la adresele persoanelor fizice in declaratia 394

gainai
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 25, 2011 8:56 am

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#4 Mesaj de gainai »

Va multumesc pentru raspunsuri!

stroer1948
Mesaje: 625
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#5 Mesaj de stroer1948 »

Se pot importa facturi catre emag (facturi emise) din ecranul Iesiri. Poate sa-mi dea si mie cineva un model de XLS pentru emag ?

Numar versiune: 2.5.0.1
1.S-a introdus importul pentru Emag (global-valoric) din fisiere XLS, Shopify din fisiere CSV si Bringo din fisiere CSV sau XLS.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#6 Mesaj de septimiuv »

Fișierul îl descarci din platforma emag.

popescud741
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 11, 2014 3:14 pm

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#7 Mesaj de popescud741 »

Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu o informatie? Cum pot exporta din emag marketplace facturile de Dante in numele societatii? "seller to client invoice". Si dupa aceea sa le import in Saga. Multumesc frumos,

macauf
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 27, 2019 2:59 pm

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#8 Mesaj de macauf »

Un link util de la platforma de automatizari e-commerce FamShop care integreaza eMAG cu SAGA aici: https://famshop.ro/integreaza-eMAG-cu-Saga

stroer1948
Mesaje: 625
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#9 Mesaj de stroer1948 »

La vanzarea pe Emag, atunci cand se asociaza articolele din SAGA cu articolele de pe site (emag), stie cineva daca asocierile se pastreaza si pentru importurile viitoare ?
Eu am facut un import, am asociat articolele (au fost importate corect pe gestiune), insa la urmatorul import s-au pierdut toate asocierile si a trebuit sa o iau de la inceput.

Imagine

bezeraud
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 23, 2008 12:00 am

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#10 Mesaj de bezeraud »

Buna ziua,
pe varianta 562, a "disparut" sageata albastra de import facturi din platforma emag; nu se mai poate face importul?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#11 Mesaj de septimiuv »

N-a dispărut.

bezeraud
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 23, 2008 12:00 am

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#12 Mesaj de bezeraud »

ok, nu a disparut, s-a ascuns, ceva? nu se mai vede in bara de sus...si am ochelari

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: IMPORT FACTURI EMAG

#13 Mesaj de septimiuv »

Mărește fereastra. Nu zic să verifici cu atenție în ce meniu ești.

Scrie răspuns