Declaratie unica persoana fizica nerezidenta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Declaratie unica persoana fizica nerezidenta

#1 Mesaj de mandeala »

O persoana fizica nerezidenta depune declaratia unica pentru venituri din dividende?
Dar pentru venituri dintr-o asociere in participatiune ( alta persoana fizica nerezidenta- cetatean SUA)?Mentionez ca veniturile sunt peste plafon.

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: Declaratie unica persoana fizica nerezidenta

#2 Mesaj de dimitrescud404 »

Teoretic, aceasta persoana, obtinand venituri din Romania, trebuie sa obtina un NIF de la ANAF.
Si apoi se poate depune declaratia de venituri pentru veniturile realizate.
Acest lucru il va ajuta la evitarea dublei impuneri in tara in care are residenta.

mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: Declaratie unica persoana fizica nerezidenta

#3 Mesaj de mandeala »

Din intrebarea mea : 0 persoana are NIF , si cealalta persoana este inregistrata la politie.Deci au obligatia depunerii DU si deci plata CASS?

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Declaratie unica persoana fizica nerezidenta

#4 Mesaj de scortarum »

Depinde. Vedeti daca se incadreaza la art. 153 lit. b) si c) din Codul Fiscal
(1) Următoarele persoane au calitatea de contribuabili/plătitori de venit la sistemul de asigurări sociale de sănătate
b) cetățenii străini și apatrizii care au solicitat și au obținut prelungirea dreptului de ședere temporară ori au domiciliul în România;
c) cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și ai Confederației Elvețiene care nu dețin o asigurare încheiată pe teritoriul altui stat membru care produce efecte pe teritoriul României, care au solicitat și au obținut dreptul de a sta în România pentru o perioadă de peste 3 luni;
Altfel spus, daca asociatii nu au domiciliul/drept de sedere in Romania, nu datoreaza CASS, in caz contrar, datoreaza si depun DU pe NIF sau CNP (7...). Dar si aici este un "dar" in cazul asociatilor din UE - vedeti art. 153 alin. (2) si formularul Anaf 603.

mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: Declaratie unica persoana fizica nerezidenta

#5 Mesaj de mandeala »

Multumesc.

Scrie răspuns