cass venituri din chirii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

cass venituri din chirii

#1 Mesaj de tudoraf841 »

Buna ziua,
1.persoana fizica inchiriaza un spatiu in 2018 unei firme.
In decl. unica din 2019 am estimat venituri din chirii conform contractului peste plafon si am estimat si cass ,acum in decl unica la 2020 la venituri din chirii realizate in 2019 mai trec din nou cass ?
2. decl unica pt. dividende ridicate in 2019 unde ma incadrez la completarea formularului,completez doar rubrica cass fara sa mai bifez nimic ?
multumesc mult

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: cass venituri din chirii

#2 Mesaj de paturcai »

Declaratia unica are doua etape:
1. - cea estimativa/informativa in care ne dam cu pararea cam ce vom realiza si trecem acolo (in cazul dvs. de exemplu) si CASS (si CAS daca este cazul) pentru stim ca o sa depasim plafonul de 12 salarii minime brute (cum prevede legea la 2020) si care are ca termen de plata (maxim) luna martie anul urmator celui in care se depune
2. - finala/definitiva/realizata in care pe date concrete/realizate stim cu exactitate cat am avut veniturile cat trebuie sa fie CASS (eventual si CAS)

Declaratia finala (2) se "contopeste" cu estimativa (1) in sensul ca din finala (2) se va scadea (1) si va rezulta de plata sau de recuperat.

Se declara in ambele declaratii (si (1) si (2) exact cat a trebuit in momentul in care s-a intocmit si trimis declaratia.
Nu inseamna ca daca am declarat CASS in estimativa, si mai declar si in finala, acel CASS se va dubla. NU.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cass venituri din chirii

#3 Mesaj de tudoraf841 »

pentru punctul 2
-pt. dividende in 2019 nu am dat decl. unica , o dau acum in 2020 si intrebarea este in formularul decl. de acum unde si ce bifez ca cass sa se vada ca provine din venituri din dividende ?
multumesc

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: cass venituri din chirii

#4 Mesaj de ovidiuo »

"I.3.2.Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată" => "1.5.Venit şi/sau câştig din investiţii" (dividendele primite / suma neta)

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cass venituri din chirii

#5 Mesaj de tudoraf841 »

formularu decl. unica de anul acesta nu are la categoria de venit nici o casuta care sa o bifez legat de investitii sau dividende,nelamurirea mea este ce casuta bifez la cDrepturi de proprietate intelectuală
3.Cedarea folosinţei bunurilor (altele decât cele de la pct.4 și pct.5)
4.Cedarea folosinţei bunurilor calificată în categoria venituri din activităţi independente
5.Cedarea folosinţei bunurilor, în scop turistic
6.Activităţi agricole
7.Silvicultură
8.Piscicultură
9.Transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente
financiare derivate, precum și transferul aurului financiar
10.alte surse

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cass venituri din chirii

#6 Mesaj de tomac »

Nu a avut niciodată.
Nu se declară venitul în secțiunea de venituri decât dacă venitul este supus impozitului și nu este un venit cu impozitare la sursă. Dividendele sunt venituri care se impun prin reținere la sursă.
Eu am un sfat: dacă aveți dubii legate de completare, lăsați oamenii să se descurce singuri. Nu aveți nici cea mai mică obligație de a completa și depune DU dvs.
Eu nu completez la nimeni care nu vine personal la mine și nu confirmă că are sau nu are și alte tipuri de venituri. Nu vin la mine și nu discută cu mine, nu fac nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cass venituri din chirii

#7 Mesaj de tudoraf841 »

Acum m-am lamurit ,este exact cum a spus ovidiuo pt. dividende ridicate in 2019 ,dar am un caz cand a ridicat dividende in avans pe trim 1 2020 pt. acestea cum completez dec. unica?
va multumesc pt. rabdare la toti

Scrie răspuns