PROGRAM DE GESTIUNE RESTAURANT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

PROGRAM DE GESTIUNE RESTAURANT

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

Dupa multe cautari la problema mea legata de evidenta unui restaurant am gasit un material insa ,nu stiu cat de plauzibil este si as vrea va rog sa ma ajutati cine stie si cumoaste:
Acest restaurant tine gestiunea global valorica si patronul nu vrea retetare etc.
La inceput m am gandit ca iau factura de achizitie si o inregistrez cu 9% si apoi pt ca marfa se vinde la bar voi face transfer din gestiune 9% in cea de 5%. si voi trece eu pretul de vanzare al produselor.
ACum am citit ca , este mult mai simplu sa inregistrez factura cu 9% ,aleg direct contul 371.05 si nu mai trec pretul de vanzare deci prin urmare nu voi mai avea adaos si nici 4428.
Mentionez ca materia prima se da in consum si am vazut ca si marfa se da in consum la receptia marfii
Eu am la sf lunii un inventar .
Cum fac descarcarea de gestiune daca eu nu am retare etc.
Am propus acel program de gestiune ca sa fie mai usor dar nu vor sub nici o forma.
Cum rezolv aceasta situatie?

multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: PROGRAM DE GESTIUNE RESTAURANT

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Da'le viteza...iti complici viata aiurea degeaba...
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: PROGRAM DE GESTIUNE RESTAURANT

#3 Mesaj de serbanv59 »

da stiu ,aveti dreptate insa firma de contabilitate care a tinut pana acum nu este de aceiasi parare.
Sunt la inceput de drum si as vrea sa stiu si alte pareri.
Eu clar am propus altceva insa inainte a tinut o firma de contabilitate fara retetare etc de aceea intreb daca se poate tine evidenta si fara aceste retatre ,adica doar valoric.


multumesc

Scrie răspuns