declaratia unica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

declaratia unica

#1 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, la pfa impozitul pe venit platit in 2019 intra in chelt.deductibile ?
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratia unica

#2 Mesaj de paturcai »

Nu

Cheltuieli nedeductibile:

sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul personal sau al familiei sale;
cheltuielile corespunzatoare veniturilor neimpozabile ale caror surse se afla pe teritoriul Romaniei sau in strainatate;
impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat in strainatate;
cheltuielile cu primele de asigurare, altele decat cele prevazute la alin. (4) lit. f), alin. (5) lit. h) si cele efectuate pentru persoanele care obtin venituri din salarii si asimilate salariilor, definite potrivit prevederilor cap. III - Venitul din salarii si asimilate salariilor; (Lit. d) a alin. (7) al art. 68 a fost modificata de pct. 9 al art. I din ORDONANtA DE URGENTA nr. 50 din 27 octombrie 2015, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 817 din 3 noiembrie 2015.)
donatii de orice fel;
dobanzile/majorarile de intarziere, amenzile, sumele sau valoarea bunurilor confiscate ca urmare a incalcarii dispozitiilor legale in vigoare si penalitatile, datorate autoritatilor romane/straine, potrivit prevederilor legale, cu exceptia celor platite, conform clauzelor din contractele comerciale incheiate cu aceste autoritati;
ratele aferente creditelor angajate;
cheltuielile de achizitionare sau de fabricare a bunurilor si a drepturilor amortizabile din Registrul-inventar;
cheltuielile privind bunurile constatate lipsa din gestiune sau degradate si neimputabile, daca inventarul nu este acoperit de o polita de asigurare;
impozitul pe venit suportat de platitorul venitului in contul beneficiarilor de venit;
50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv in scopul desfasurarii activitatii si a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si nu au mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, aflate in proprietate sau in folosinta. Aceste cheltuieli sunt integral deductibile pentru situatiile in care vehiculele respective se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenta, servicii de paza si protectie si servicii de curierat;
2. vehiculele utilizate de agentii de vanzari si de achizitii;
3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane sau pentru instruire de catre scolile de soferi;
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: declaratia unica

#3 Mesaj de cristeae »

Multumesc mult pentru ajutor, acum sunt sigura cum treuie sa procedez.

hojdae
Mesaje: 81
Membru din: Mie Ian 05, 2011 12:00 am

Re: declaratia unica

#4 Mesaj de hojdae »

Buna ziua,
In anul 2019 al depus declaratia estimativa cu valoare peste plafon (venituri din dividende). Pana in decembrie am virat 2496 CASS. Acum valoare pe care am estimat-o este ceva mai mare deoarece am ceva sume din comisii de examen. Va rog mult daca ma puteti sfatui cum sa completez declaratia unica. Cand am incercat sa completez imi apare CASS de plata, dar eu am facut plata anticipat,chiar mai mult daca aplic bonificatia. Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratia unica

#5 Mesaj de paturcai »

Pentru a nu mai face nu-stiu-ce echilibristica (se dubleaza sumele, trebuie sa stiti ce anume sa bifati si unde satane sa bifati), faceti in felul urmator
Descarcati din nou DECLARATIA pentru anul 2019 de aici: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... unica.html (de sus in jos prima coloana a doua declaratie, soft A)
Completati datele de identificare pentru cine faceti acea declaratie
BIFATI: Declaraţie rectificativă privind Capitolul II (ESTE IN PAGINA 2)
Nu mai bifati nimic altceva.
Validati
Vi se va atrage atentia ca tot ceea ce ati depus in prima declaratie va fi anulat.
Foarte bine! Sa se anuleze tot ca si cum nu ati fi declarat nimic
Descarcati si declaratia pentru finalizarea lui 2019 si estimarea lui 2020 de aici: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... unica.html (de sus in jos prima coloana prima declaratie, soft A)
La finalizarea lui 2019 treceti (ca si cum nu ati declarat nimic pe anul 2019) exact ceea ce spuneti: venituri din dividende. Puneti exact suma care trebuie si pe care o stiti
Mergeti apoi la CASS treceti suma maxima (pentru ca depsaiti oricum plafonul) si ajungeti la bonificatii:
Bifati bonificatia la fd de sanatate (125+125)
Validati formularul
Trimiteti ambele declaratii:
cea rectificativa pentru 2019
cea finala pentru 2019 si estimatul lui 2020

Este mult mai sigur intrucat s-au intamplat (si se intampla) situatii cand sumele s-au dublat. (Estimatul si cu finalul s-au facut o singura obligatie de plata)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

hojdae
Mesaje: 81
Membru din: Mie Ian 05, 2011 12:00 am

Re: declaratia unica

#6 Mesaj de hojdae »

Multumesc frumos pentru raspuns.

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: declaratia unica

#7 Mesaj de dimitrescud404 »

Cea mai inepta chestie cu estimarea. Atat de multi oamenj s-au pacalit si au platit impozit estimat plus cas si cass si apoi la realizat au fost sub plafon!
Doamne de s-ar elimina candva...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia unica

#8 Mesaj de balazse »

Dar cine te obliga sa estimezi sume mari?
Eu de ani de zile estimez o suma foarte mica, dupa care se regularizeaza, aici discutam despre venituri din activitati independente.
Daca discutam despre dividende, declari estimativ doar dupa ce ai incasat banii, si atunci stii exact daca ai depasit plafonul sau nu.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratia unica

#9 Mesaj de paturcai »

In practica, iata un caz:
- O pfizica depune declaratie estimativa in anul 2019 (locuieste in Gaesti, jud. Dambovita); din estimare rezulta ca ar trebui sa plateasca 140 lei
- Pfizica se muta in alta localitate (sa spunem Bucuresti) in anul 2020, si isi stabileste domiciliul in Bucuresti si depune finala lui 2019 pe baza CNP-ului. Nu a mai realizat estimatul, ci o suma cu mult mai mica (60 lei)
Pfizica isi consulta SPV-ul: are de plata 200 lei
Normal ca este nelamurita
Suna la Gaesti: aveti de plata 140 lei, daca vreti sa-i platiti bine daca nu e treaba dvs., suna raspunsul
Este nelamurita: de ce daca depune finala, suma din finala NU SE SCADE din estimata?
Nu stiu ce sa-i raspund, chiar nu stiu si nu inteleg mecanismul.
Un prieten (din Bucuresti) vine la mine cu aceeasi problema: trebuie sa facem rectificativa la 2019, pentru ca in evidentele lor prin depunerea finalei la 2019 s-au dublat sumele.
Vad un videoclip cu un coleg de breasla care a scris cu timp in urma pe forum (Cornel GRAMA) care ne spune la DC News: daca s-a estimat in 2019 in finalizarea lui 2019 se declara doar diferenta....
Nu mai inteleg nimic si nici nu vreau sa fiu sincer. Ma doare-n ghete de felul in care gandesc ei. M-am saturat sa gandesc stramb ca ei si sa nu am nicio logica.
Am hotarat sa tai raul din radicini: anulez - cu rectificativa - estimatul precedent, si depun finalul ca si cum nu am declarat niciodata nimic. Este mai sigur.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia unica

#10 Mesaj de balazse »

Intodeauna depinde de caz.
In unele cazuri, chiar nu inteleg de ce trebuie depus estimativ, daca oricum nu trebuie platit in cursul anului.
Cel mai corect ar fi sa depui declaratia finala si atat.
Daca tu decizi ca vrei sa platesti o anumita suma de bani in contul unic, sa iti fie de bine, se va inchide cand vei depune declaratia finala.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratia unica

#11 Mesaj de paturcai »

Exact
Sau ESTIMATIVA ar trebui sa fie o NOTIFICARE/INFORMARE care sa nu se inregistreze ca obligatie de plata; FINALA ar trebui sa fie obligatia de plata
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns