D112 - ERORI 2020

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
profesionistcontabil
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 17, 2012 4:29 pm

D112 - ERORI 2020

#1 Mesaj de profesionistcontabil »

Buna ziua,

In ultimele luni am intamplinat urmatoarele situatii la generarea si depunerea D112 pentru firmele care au 1 singur salariat si acela se afla in CIC sau pentru firmele care au avut toti salariatii in somaj tehnic toata luna.
Declaratia se emite cu toate contributiile conform vectorului fiscal iar in momentul in care ii dam actualizare date, ramane doar cu Impozitul pe venit, celelalte contributii disparand si nici nu mai avem posibilitatea adaugarii creantelor conform vectorului fiscal.
Chiar daca creantele sunt pe zero, am primit de la ANAF notificare in vederea depunerii declaratiilor cu toate creantele conform vectorului fiscal.

Incercam sa depunem rectificative pentru cei aflati in somaj tehnic luna intreaga si pentru cei cu CIC luna intreaga, fara sa mai actualizam datele din declaratie, doar sa le validam.

De ce se intampla acest lucru? Stie cineva? Si cum se poate indrepta aceasta situatie?

Cu multumiri,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D112 - ERORI 2020

#2 Mesaj de balazse »

Pentru acele cazuri nu mai utiliza butonul "1.actualizare angajator", sau dupa ce l-ai folosit adauga manual creantele sterse.
Daca nu iti place modul cum se procedeaza, genereaza fisierul xml si valideaza-l prin DUKIntegrator sau scrie celor de la ANAF sa nu stearga creantele o data introduse, ci doar sa le actualizeze.

Scrie răspuns