Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mateid104
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 15, 2011 9:59 am

Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#1 Mesaj de mateid104 »

La incercarea de calcul a impozitului pe profit la treimestrul 2 in macheta este completata bonificatia la trimestrul 1 pe care nici nu am calculat-o nici nu am intregistrat-o pentru ca nu indeplineam conditiile. Nu am acces pe acel cimp sa elimin suma pusa automat. Cum se poate modifica acel cimp?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#2 Mesaj de balazse »

In partea dreapta unde iti apare "bonificatie 10%", dai click pe el si alegi "fara bonificatie".
Cel mai important este ca atunci cand ai o problema sa actualizezi programul, chiar daca ai ultima versiune, deoarece de multe ori programul este actualizat, dar versiunea ramane aceeasi.

mateid104
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 15, 2011 9:59 am

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#3 Mesaj de mateid104 »

Pai tocmai asta e problema ca selectarea bonificatiei nu e activa. Si nu stiu care e motivul

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#4 Mesaj de paturcai »

Sa indraznesc sa intreb daca ati completat D100 fara ajutorul lui SAGA?
Daca DA, intrebarea este: DE CE?
Folositi SAGA
Validati, fara bonificatie, mergeti la D100, dati actualizare date, intoarceti-va la modalitatea de calcul, devalidati nota contabila, alegeti CU BONIFICATIE, validati, si mergeti la D100, dati actualizare date.
Daca functioneaza urati celor de la SAGA viata lunga si sanatoasa. Ca merita!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mateid104
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 15, 2011 9:59 am

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#5 Mesaj de mateid104 »

Nu am completat D100 fara ajutorul Saga. In fapt in trim 1 am aplicat o bonificatie pe care ANAF-ul nu a luat-o in considerare si astfel in iunie a trebuit sa fac 691=441 cu bonificatia neacceptata si sa o platesc. Poate il incurca pe d-l (sau d-na) Saga dar viata bate filmul si automatizarea. Ideea este ca dupa o actualizare (in principiu inutila pentru ca aveam deja versiunea 524) cimpul de bonificatie a devenit activ dar cu o comportare necivilizata (adica suma pe care o pune automat la bonificatie nu prea are legatura cu realitatea, iar eu incercam sa aflu de unde vine eroarea (sau cine greseste). Am trimis baza de date la Saga si astept un raspuns. Dar raman la convingrea ca acele campuri de bonificatie ar trebui sa fie mai maleabile pentru ca in practica sunt tot felul de situatii. Si in mod normal fiecare facem si un calcul manual pe care il comparam mereu cu cel automat facut de Saga

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#6 Mesaj de paturcai »

Sa retineti un aspect: NU este SAGA cea care face formularele.
SAGA ne ajuta sa le completam
Maleabilitatea vine de la cei care fac formularele.
Sa nu va imaginati ca SAGA rescrie sau face acele formulare din nou. NU! SAGA doar "populeaza"/umple formularul (spre deliciul nostru al tuturora)
Nu as stii sa pun in formularele lor absolut tampite toate datele pe care ei le cer. Nici nu vreau sa stiu ce fac cu ele

De cealalta parte, eroarea in calcul provine de la NOI: daca ati ales: 01.01.2020 pana la data de 30.06.2020 sa nu va mire ca SAGA va calculeaza gresit. Daca veti alege - corect - perioada aprilie (01.04.2020) - iunie (30.06.2020) veti vedea ca este corect calculul.
Daca - mai exista o explicatie - ati intervenit in vreun fel in a trece cu minus sau ati stornat (691 = 441X) atunci eroarea provine de la dvs.
In situatia in care doriti sa "refaceti" calculul fara "bonificatie" la trimestrul I, devalidati, alegeti fara bonificatie, si revalidati. Nu faceti manual lucruri pe care softul le face automat. Nu asa merge.
Daca ati ales: automat (calculul) atunci la fel trebuie sa faceti: automat si nu si manual.
Repet: devalidati trimestrul I, alegeti FARA BONIFICATIE, depuneti D100 (D710, rectificativa) si revalidati
Apoi alegeti perioada trimestrului 2
Va functiona.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mateid104
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 15, 2011 9:59 am

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#7 Mesaj de mateid104 »

Am inteles ce se intampla. Inregistrarea 691 =441 cu bonificatia la trim 1 neacceptata incurca calculul bonificatiei, calcul care este aplicat si acestei sume, chiar daca ea se refera la trimestrul 1. Dar ce s-ar putea face cu aceasta inregistrare, pentru ca ea trebuie facuta si nu prea exista o alta modalitate. Se pare ca la trim 2 D100 va trebui facuta manual. Dar oare asta va confuza Saga si la trim 3? Multumesc paturcai pentru ca am aflat care este ordinea corecta a operatiilor pentru inchidere cu bonificatie si acum totul are o logica, mai putin faptul ca in practica nu merge totul perfect (mai sunt si bonificatii neacceptate de maria sa ANAF)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#8 Mesaj de paturcai »

:)
Nu sunt singurele
Exact, tot ceea ce a fost calculat manual, doar se devalideaza si se revalideaza.
Foarte multe operatiuni din SAGA sunt automatizate.
Foarte putine lucruri nu sunt automatizate, pentru ca suntem oameni si avem "tentatii". SAGA ne "dezvata" de "tentatii" ajutandu-ne sa ne facem viata mai buna. Extrem de buna.
Nu stiu cine - de la SAGA - se gandeste la toate chestiile astea, dar chiar este un vizionar si merita absolut toate meritele.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mateid104
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 15, 2011 9:59 am

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#9 Mesaj de mateid104 »

Din pacate balanta firmei este consolidata undeva si modificari pe lunile precedente nu sunt acceptate sub nici o forma. De aceea am corectat neacordarea bonificatiei astfel. Sa inteleg ca anul acesta sunt condamnat sa lucrez manual? Eu aleg totdeauna perioada de calcul de la inceputul anului deoarece calculul se face cumulat si oricum Saga calculeaza corect doar ca inregistrarea de corectare a bonificatiei il incurca in calculul bonificatiei la trimestrul 2. Cred ca in aceasta situatie sunt condamnat sa lucrez manual tot anul. Sau nu?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#10 Mesaj de paturcai »

Este vorba doar de primul trimestru
Restul nu va mai avea probleme daca nu se va da 01.01.2020 pana la data la care se face calculul
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#11 Mesaj de crisanl448 »

Buna ziua,

Eu am facut up-date la versiune, acum imi apare butonul de bonificatie, am selectat si perioada corespunzatoare, adica incepand cu data de 01.04.2020 , calculul impozitului e corect, insa suma bonificatiei este calculata eronat, iar in D100 aduce o alta suma. Am validat, apoi am devalidat calculul impozitului si am dat actualizare la declaratie, am selectata fara bonificatie, apoi am pus-o din nou si tot degeaba, calculeaza in mod eronat suma bonificatiei, iar in D100 imi aduce o alta suma corespunzatoare bonificatiei. Ce trebuie sa fac?

multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#12 Mesaj de balazse »

De ce faci calculul pentru impozit pe profit de la 01.04.2020 si nu de la 01.01.2020?

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#13 Mesaj de crisanl448 »

pentru ca zicea dl. paturcai mai sus ca nu calculeaza corect daca selectam toata perioada

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#14 Mesaj de paturcai »

Spuneam ca nu este bine pentru ca in trimestrul anterior in 691 aveti inclusa bonificatia, asta insemnand ca SAGA va calcula gresit impozitul (luand in calcul ca ati inregistrat eronat impozitul; pentru ca este mai mic)
Exemplu:
La trimestrul I-2020 s-a calculat un impozit (fara bonificatie) de 100 lei. Bonificatia a fost de 10%, asta inseamna ca SAGA (cum de altfel trebuie) inregistreaza 69X = 441X 90 lei (100-10 lei bonificatie)
Daca dam de la 01.01.2020, SAGA va considera ca in loc sa calculati corect 100 lei (cat ar fi fost de plata) ati luat in calcul 90 lei, si va calcula ca nu v-ati inegistrat cu 10 lei, inca o data
In situatia in care apare bonificatia (anul acesta, cel putin) nu puteti sa luati in calcul SI TRIMESTRUL in care a fost deja calculata bonificatia. Bonificatia se acorda TRIMESTRIAL si nu cumulat pe o anumita perioada de timp.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: Calcul impozit profit cu bonificatie la trim 2

#15 Mesaj de crisanl448 »

Buna seara,

Da, sunt de acord cu dvs., dar cu toate ca am selectat corect perioada, am facut validarile, impozitul il calculeaza perfect, însă bonificatia are o suma incorecta, iar impozitul pe care il aduce in D100, de asemenea este denaturat. De ex, am un impozit de 45.000, bonificatia ar trebui sa fie de 4500, iar de plata 40.500 ron. In D100, suma impozitului e de vreo 17.000 ron, iar bonificatia de 1.700 ron si nota contabila prin 691 o face pe suma de 45.000-1.700=43.300 ron, de ce oare?
Am incercat sa devalidez, sa scot bonificatia, am validat inclusiv declaratia, apoi am calculat din nou cu bonificație si nu se schimba nimic. Si, repet, perioada am selectat-o incepand cu 01.04.
Aveți vreo sugestie?
Mulțumesc!

Scrie răspuns