FACT AVANS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

FACT AVANS

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

Situatie intre doua firme ..acelasi patron.

Firma X FACTUREAZA (vinde auto de pe o firma pe cealalta) suma 363.114 lei
firma Y se inreg cu fact si factureaza catre firma X AVANS CF CTR (pune la dispoz cf ctr utilaje spre inchiriere) si factureaza aceiasi suma 363.114 lei.

Firma X mai emite 2 fact tot pt acelasi ctr in val de 3570 respectic 37850 .

Firma x are un sold de 396564
Firma Y are un sold de 363.114.

eu m-am gandit ca, trebuie sa faca storno la avans si apoi sa factureze pana la 363114 ca sa se compenseze intre ele.
Firma X tot factireaza ca sa inchida avansul zic ei si nu inteleg de ce.

Intrebarea este :Poti factura acelasi ctr desi avansul nu a fost stornat?

Ma poate ajuta cineva ,pt ca sunt depasita de situiatie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FACT AVANS

#2 Mesaj de balazse »

X vinde lui Y un bun in suma de 363.114,00 lei.
Pentru acelasi bun, Y ii factureaza un avans in valoare de 363.114,00 lei? Daca da, atunci despre ce chirie discutam?
Ce reprezinta urmatoarele doua facturi emise de X?

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#3 Mesaj de serbanv59 »

X vinde lui Y un bun in valoare de 363.114 lei ,iar Y ii factureaza inchirirere utilaje pe aceiasi suma.
Cele doua facturi emise catre firma X reprez tot inchiriere utilaje.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#4 Mesaj de serbanv59 »

prima factura pe care o emite Y este de avans cf ctr 1 iar cele doua facturi inchiriere utilaje cf ctr 1

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FACT AVANS

#5 Mesaj de balazse »

Avans pentru chirie? Acolo deja trebuie citit ce scrie exact in contractul repsectiv.
Cum poate oferi spere inchiriere un utilaj la aceeasi valoare al utilajului? Chiria astfel platita pentru ce perioada face referire?

In mod normal fiecare ar trebui sa ii plateasca celuilalt contravaloarea facturii, dar pot face si ordin de compensare.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: FACT AVANS

#6 Mesaj de pomparaus »

Nu se mai fac ordine de compensare intre entitati, te inscrii in SIC IMI (un lucru bun ca nu se mai merge la ei) si dupa ce completezi tot ce tine de compensare, obtii circuitul de compensare cu borderou cu tot de la ei, in baza caruia operezi compensarea in contabilitate. (Fireste ca iti factureaza serviciile si platesti on-line).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FACT AVANS

#7 Mesaj de balazse »

Au tarife cam mari (fata de un comision bancar), pentru faptul ca se face online:
https://cppibusteni.weebly.com/uploads/ ... e_orig.jpg
Alte detalii:
https://cppibusteni.weebly.com/compensare.html

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACT AVANS

#8 Mesaj de tomac »

Nu este necesar nici să se folosească IMI. Acolo sunt obligați doar cei cu capital de stat. Între entități private este suficient act de compensare, un act scris între părți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: FACT AVANS

#9 Mesaj de pomparaus »

HG 773/2019 reglementează activitatea de compensare ca formă de plată nonmonetară desfășurată de contribuabilii, persoane juridice cu sediul în România, indiferent de forma de organizare sau tipul de proprietate, a datoriilor neplătite la termenele scadente.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACT AVANS

#10 Mesaj de tomac »

Nu cred. Citiți art.2 din OUG 77/1999 și art.2 din normele HG 773/1999. Entitățile private POT utiliza platforma aceea. POT. Nu sunt obligate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: FACT AVANS

#11 Mesaj de ovidiuo »

Eu stiam asa: in M.Of. 881/01.11.2019 s-a publicat H.G. 773/2019 pentru aprobarea "Normelor Metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane juridice, în vederea diminuării blocajului financiar şi a pierderilor din economie" prin care se abrogă H.G. 665/1999 și intră în vigoare de la data de 01.01.2020. Practic, începând cu această dată, prin abrogarea H.G. 665/1999 care reglementa regimul compensărilor, este eliminată obligația utilizării ordinelor de compensare de către persoanele juridice de drept privat. De asemenea, este eliminată obligația compensării în sistem instituționalizat a datoriilor restante mai vechi de 30 de zile și mai mari de 10.000 de lei, noile prevederi fiind astfel aliniate noii forme a O.U.G. 77/1999 care nu mai impune întocmirea și raportarea situațiilor privind sumele restante mai vechi de 30 de zile de către persoanele juridice de drept privat. Astfel, începând cu data de 01.01.2020, în cazul persoanelor juridice de drept privat, compensarea datoriilor se poate realiza în afara cadrului instituționalizat și fără utilizarea ordinelor de compensare (se poate utiliza orice document de compensare, ca de exemplu un proces verbal de compensare).

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: FACT AVANS

#12 Mesaj de pomparaus »

Concluzie (sa inteleaga toata lumea): entitatile private pot sa utilizeze procese verbale de compensare pentru orice suma, indiferent de vechimea datoriilor?
Multumesc Cristi, multumesc Ovidiu.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#13 Mesaj de serbanv59 »

Revin din nou cu ceea ce am intrebat la inceput si anume:

firma X factureaza catre firma Y masini auto (toate masinile de pe firma au fost trecute pe cealalta firma avand acelasi administrator).Firma Y factureaza catre firma X AVANS chirie utilaje pt curatenie ,dezapezire etcvaloarea fiind aceiasi.
Se mai fact inca doua fact de catre firma X tot pt inchiriere utilaje ..in concluzie ,ma intereseaza sa stiu urmat.lucru:

firma X nu trebuia sa storneze mai intai avansul si apoi sa refactureze? ei practic vor sa tot factureze pana ajunge la val avansului si apoi sa storneze avansul.

cum este corect?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: FACT AVANS

#14 Mesaj de pomparaus »

Nu e gresit cum factureaza daca asa e prevazut in contract (de obicei cand e vorba de avans se mentioneaza in contract modalitatea de facturare/incasare/regularizare avans).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FACT AVANS

#15 Mesaj de balazse »

Daca avansul este pentru acea chirie, atunci ar trebui sa storneze avansul, o data ce l-a facturat.
Important este totusi ce scrie exact in contract cum a mentionat si PomparauS, pentru ce se emite avans?

Scrie răspuns