FACT AVANS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#16 Mesaj de serbanv59 »

in ctr scrie ca, obiectul ctr consta in inchirierea de catre LOCATOR la nevoia si cererea Locatarului a UTILAJELOR si am o anexa cu toate utilajele (pretul chiriei).

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: FACT AVANS

#17 Mesaj de pomparaus »

Noi vorbeam de avans, ce scrie despre avans in contract, daca nu scrie nimic de avans, nu avea voie sa factureze avans. Deci trebuie stornata factura de avans si ramase facturile de servicii.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#18 Mesaj de serbanv59 »

nu scrie nimic de avans .
Pe ce va bazati cand spune ti ca ,daca nu scrie de avans nu poate sa fact .
nu este trecuta nici o suma in ctr ,doar ca am preturile de inchirirere a utilajelor si atunci cand sunt folosite se si factureaza.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: FACT AVANS

#19 Mesaj de pomparaus »

Ma bazez pe faptul ca atunci cand se incheie un contract intre 2 parti , pe langa obiectul contractului, durata/termen contract, pret, etc...exista acel capitol nelipsit "Conditiile de plata" : unde se scrie cum se face plata de ex.:
- un avans de 20% din valoarea contractului, reprezentand suma de____
-restul de 80% in transe proprotionale cu marfa/serv.livrate calculate la cursul de vanzare euro comunicat de BNR in ziua emiterii facturii. Avansul de 20% se va storna procentual din fiecare factura acceptata la plata in proportie de____%, pana la recuperarea integrala a avansului.
Pe asta ma bazez.
Daca nu e mentionat in contract nu am voie sa facturez/incasez avans.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#20 Mesaj de serbanv59 »

La MODALITATE DE PLATA in ctr scrie doar atat:

Pretul ctr poarta denumirea de chirie si consta in suma de bani pe care Locatarul o datoreaza LOCATORULUI in schimbul folosirii utilajelor.
Plata chiriei de va face in LEI la 30 de zile de la data facturarii.
FACTURAREA SE VA FACE IN ULTIMA ZI DIN LUNA.
Locatarul datoreaza chiria in cuantumul ,modalitatile si la termenele convenite ,chiar daca nu se foloseste de utilaje sau echipamentele ce fac obiectul ctr.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: FACT AVANS

#21 Mesaj de pomparaus »

Si atunci de ce s-a emis/incasat factura de avans ?!
Pt.ca firmele sunt ale aceluiasi patron si de fapt vrea bani, dar hai sa ii fac avans nu venit , ca na...impozite...nu cumva e acelasi despre care ai mai scris tu ca divortat, ca ctr comodat cu utilaje in leasing cu ex.sotia, ca plata ratelor de leasing de catre sotia care e asociata in ambele firme: nu te doare capul sa tii contabilitate la asemenea administratori?!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#22 Mesaj de serbanv59 »

Nu stiu despre ce vb pt ca, nu sunt eu persoana care a scris .
Va multumesc

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: FACT AVANS

#23 Mesaj de pomparaus »

Ai dreptate, scuze, a scis @brutiud, dar, oricum tot incurcate problemele pt.patronii cu mai multe firme si "misca utilajele" de pe o firma pe cealalta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FACT AVANS

#24 Mesaj de balazse »

Pentru SerbanV59
Conform celor descrise nu are nici o baza facturarea avansului. In mod normal ar trebui stornat avansul.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#25 Mesaj de serbanv59 »

M am gandit ca,cel mai bine este sa modifice ctr .daca vor ca factura sa nu o stornam.

multumesc tuturor .

sanatate'

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FACT AVANS

#26 Mesaj de balazse »

Atunci sa faca un act aditional la contract. Dar dupa factura chiriei lunare, trebuie sa storneze avansul.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#27 Mesaj de serbanv59 »

contractul este facut in 05.04.2019 .
dvs spune ti ca dupa ce schimba ctr s au face act aditional ( cred ca cel mai bine ar fi sa adauge la ctr) ,fact de avans a fost facuta in data de 02.04.2019 .
Nu s a facut pana in prezent fact de storno avans si mai mult s-au mai facut cam 3 fact de chirie .
Ei vor sa facturam pana ajungem la valoarea avansului si numai dupa acea sa stornam fact initiala.

este ilegal ?s-au trebuie neaparat sa stornam avansul?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FACT AVANS

#28 Mesaj de balazse »

N-ai nici o baza pentru avans, fiind vorba de contract, iar o data ce ai emis factura "finala" pentru o suma pentru care ai emis avans, atunci trebuie sa il stornezi.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: FACT AVANS

#29 Mesaj de serbanv59 »

MULTUMESC

Scrie răspuns