Balanta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Balanta

#1 Mesaj de dobrei328 »

Buna ziua!
Va rog daca ma poate ajuta cineva?
Cand vreau sa generez orice balanta din Saga imi zice atentionare in dreapta sus " nu gasesc contul".Nu stiu ce s-a putut intampla.
Multumesc anticipat!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Balanta

#2 Mesaj de paturcai »

Vedeti mesajul corect: spune lipseste un cont de terti (un analitic la 401) <----exemplu, poate fi un cont de cheltuieli sau de Trezorerie, care are inca note contabile, si l-ati sters.
Notati contul care lipseste pe hartie, mergeti apoi in planul de conturi si adaugati-l asa cum este el: 401.00281, de exemplu)
Mergeti apoi in Fisele de cont si cautati acel cont si dati click pe vizualizare si vedeti unde ati inregistrat si ce ati inregistrat
Este valabil pentru toate conturile din SAGA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: Balanta

#3 Mesaj de dobrei328 »

Multumesc pentru raspuns!
Am verificat asa cum mi-ati zis, dar nu-i dau de capat.
Mai lucreaza si altcineva in program si nu stiu ce a putut sa modifice.
Am incercat sa dau o inchidere de luna si imi apare mesajul: Articole contabile fara corespondent in iesiri:
nr.doc.20 date 19.06 debit 4111.00004 credit 7015 suma 6024
nr. doc20 date 19.06.debit 4111.0004 credit 4427 suma 542
Daca generez balanta nu-mi apare contul 345 desi am productie.
Am verificat in planul de conturi si in fisele de cont dar exista contul
Credeti ca ar trebui sa sterg toata productia din luna iunie si toate vanzarile si sa le reintroduc?
Multumesc mult!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Balanta

#4 Mesaj de paturcai »

Mergeti la factura 20, devalidati-o si revalidati-o
Mergeti la Bonurile de productie: devalidati-le si revalidati-le
Cine mai lucreaza, a mers in Articole contabile, si a sters manual notele facute automat de SAGA.
Explicati cui lucreaza, ca SAGA face automat niste nota contabile la validarea oricaui document si daca ceva este gresit se devalideaza documentul respectiv, se fac modificarile si apoi se revalideaza; in niciun caz nu mergem in Articole Contabile si stergem manual.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: Balanta

#5 Mesaj de dobrei328 »

Am mers la bonurile de productie le-am devalidat toate inclusiv cele din iulie si le-am revalidat, apoi am devalidat toate facturile din iulie pana pana in 19 iunie si le-am revalidat, dar cand dau o simulare de inchidere pe iunie imi apare acelasi mesaj.....nr.doc 20.....
Credeti ca daca strege toata luna iulie si iunie si le reintroduce se remediaza problema?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Balanta

#6 Mesaj de paturcai »

Mergeti in Articole contabile si cautati acel doc 20
Daca este acolo stergeti-l!
Mergeti la Intretinere BD si dati (acolo unde faceti deobicei salvarile): FORTARE REPARARE BAZA DE DATE
Daca nici asa nu merge, nu va panicati, trimiteti baza de date la SAGA ca sa o depaneze. Sunt foarte rapizi
Nu faceti lucruri pe care nu le cunoasteti
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Balanta

#7 Mesaj de marcui656 »

Eu când am mai întâlnit problema aceasta , am devalidat documentul și am dat și un ENTER pe fiecare articol in parte, pe coloanele : cantitate pret , valoare , apoi am salvat fiecare rând și am validat documentul . Încercați și dvs. pt documentul nr . 20 .

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: Balanta

#8 Mesaj de dobrei328 »

Am inceract de "n" ori si tot asa imi apare. Tot asa persista atentionarea respectiva cand vreau sa inchid luna iunie mai exact conturile de venituri si cheltuieli.
Acum vad ca imi apare in balanta ct.345, ca nu-mi aparea, dar in continuare cand generez balanta imi spune " nu gasec contul". Am dat pe atentionarea respectiva sa vad care cont nu gaseste pogramul, dar nu pot sa vad imi apare direct balanta?

deaconus16
Mesaje: 9
Membru din: Mie Oct 28, 2015 10:33 am

Re: Balanta

#9 Mesaj de deaconus16 »

Buna ziua. Mergeti in meniul Administrare, Inretinere BD si Verificare date: verificare intrari etc, activati toate butoanele si posibil sa va apara un mesaj.

Recomandabil este sa mergeti in meniul Operatii, Alte operatii cu stocuri, reglari descarcare si in dreapta sus este un buton Reglare automata la toate articolele.

Nu recomand actionarea butonului Fortare reparare baze de date. In prealabil discutati cu cei de la Saga.

Faceti o salvare in prealabil a bazei de date inainte de a urma pasii de mai sus.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Balanta

#10 Mesaj de tomac »

Trimiteți o salvare a bazei de date la SAGA.
Poate fi o linie cu un cont lipsă. Nu mă prind cum se poate întâmpla asta, dar culmea este că se mai întâmplă.
Sau poate fi un cont ce are un spațiu sau un punct - de regulă la importuri se poate întâmpla.
Sau o plată/încasare operată direct din intrări/ieșiri unde la cont s-a operat un cont eronat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns