declaratie beneficiar real- fundatie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
litaug225
Mesaje: 17
Membru din: Mar Apr 23, 2019 2:05 pm

declaratie beneficiar real- fundatie

#1 Mesaj de litaug225 »

Buna seara. Am rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea situatie.O fundatie , unde asociatii sunt numai persoane fizice, trebuie sa depuna declaratia benefiacului real la Registrul comertului sau la Ministerul Justitiei, pana pe 14.08.2020? Daca a depus cineva la Ministerul Justitiei, ma poate indruma unde anume si in ce forma ( autentificata la notar sau scrisa direct in fata lor).

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#2 Mesaj de septimiuv »

Nu se mai depune.

cazacug184
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 22, 2017 5:27 pm

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#3 Mesaj de cazacug184 »

Colega mea a depus declaratia la Ministerul Justitiei, autentificata la notariat, impreuna cu o copie xerox dupa cartile de identitate ale beneficiarilor reali trecuti in declaratie

litaur
Mesaje: 64
Membru din: Vin Dec 23, 2011 1:18 pm

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#4 Mesaj de litaur »

Multumesc frumos de raspuns.

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#5 Mesaj de costead »

Se depune si s-a prelungit termenul pana la 01.11.2020 .

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#6 Mesaj de mateis152 »

NU SE MAI DEPUNE de catre asociatii persoane fizice cu cetatenie romana, Depun asociatii persoane fizice cu cetatenie straina sau asociatii persoane juridice, mentinandu-se termenul.
Aveti mai jos si "explicatia" legala.

Art. 56 - (1) Persoanele juridice supuse obligaţiei de înregistrare în registrul comerţului depun la înmatriculare şi ori de câte ori intervine o modificare o declaraţie privind beneficiarul real al persoanei juridice, în vederea înregistrării în Registrul beneficiarilor reali ai societăţilor.
(11) Sunt exceptate de la obligaţia depunerii declaraţiei prevăzute la alin. (1):
a) regiile autonome, companiile şi societăţile naţionale şi societăţile deţinute integral sau majoritar de stat;
b) persoanele juridice constituite doar din asociaţi persoane fizice, atunci când aceştia sunt singurii beneficiari reali.
(12) În cazul persoanelor exceptate conform alin. (11) lit. b), în lipsa depunerii declaraţiei privind beneficiarul real, Oficiul Naţional al Registrului Comerţului este obligat să completeze din oficiu Registrul beneficiarilor reali ai societăţilor pe baza documentelor care însoţesc cererea de înmatriculare sau pe baza evidenţelor deţinute în cazul societăţilor deja înmatriculate.
(2) Declaraţia pe proprie răspundere a reprezentantului legal al persoanei juridice prevăzute la alin. (1) cuprinde datele de identificare ale beneficiarilor reali, precum şi modalităţile în care se exercită controlul asupra persoanei juridice.
(3) Datele de identificare ale beneficiarului real în sensul alin. (1) sunt: numele, prenumele, data naşterii, codul numeric personal, seria şi numărul actului de identitate, cetăţenia, domiciliul sau reşedinţa.
(4)*) Dacă intervine o modificare privind datele de identificare ale beneficiarului real, declaraţia se depune în termen de 15 zile de la data la care aceasta a intervenit.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#7 Mesaj de fagarasa176 »

mateis152 scrie: Mar Oct 13, 2020 10:01 am NU SE MAI DEPUNE de catre asociatii persoane fizice cu cetatenie romana, Depun asociatii persoane fizice cu cetatenie straina sau asociatii persoane juridice, .....
Unde se specifica in legea 129 acest aspect?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#8 Mesaj de sumanariua »

Si pana la urma o asociatie constituita din membrii fondatori persoane fizice romane mai depune delcaratia privind beneficarul real ???

aadm
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 21, 2012 10:17 am

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#9 Mesaj de aadm »

mateis152 scrie: Mar Oct 13, 2020 10:01 am NU SE MAI DEPUNE de catre asociatii persoane fizice cu cetatenie romana, Depun asociatii persoane fizice cu cetatenie straina sau asociatii persoane juridice, mentinandu-se termenul.

Unde scrie asta cu asociatii persoane fizice cu cetatenie straina ?? Ca eu nu am gasit pe nicaieri . Merci

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#10 Mesaj de mateis152 »

Nu am gasit nici eu sa scrie undeva, dar ne omoara practica. Am trimis un amic sa depuna si mi-a zis ca l-au sfatuit sa se plimbe.

almasanc
Mesaje: 40
Membru din: Joi Ian 25, 2018 12:39 pm

Re: declaratie beneficiar real- fundatie

#11 Mesaj de almasanc »

sunati direct la ministerul justitiei si va lamuriti
telefon 0372041192
eu am sunat si mi-au zis ca asociatiile,fundatiile,ONG-urile,trebuie sa depuna
pentru SRL-uri sunati la registrul comertului

Scrie răspuns