administrtor unic decedat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mireal699
Mesaje: 64
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:00 am

administrtor unic decedat

#1 Mesaj de mireal699 »

Buna ziua,
Am urmatorul caz: administrator unic decedat pe 10.07, nu s-a facut nici pana in prezent succesiunea, nu exista drept de semnatura in banca pentru o alta persoana , s-a facut plata salariilor pe card cu tokenul. ce fac cu evidenta lunii august? Cum pot sa incetez contractul, pe cine notific, sau contractual devine nul?Mai are 2 firme in care fiica detine 5% din actiuni, cu ele cum procedez? Nu prea ma pricep in astfel de cazuri, nu am mai avut pana acum. Multumesc mult daca ma puteti ajuta cu un sfat.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: administrtor unic decedat

#2 Mesaj de ovidiuo »

.. cred ca cel mai indicat este sa intrebi un jurist ! :)

dinut171
Mesaje: 86
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: administrtor unic decedat

#3 Mesaj de dinut171 »

Trebuie sa cititi actul constitutive al societati.
Este posibil ca actul constitutiv să conțină clauză de continuare cu moștenitorii, însă aceștia să nu fie interesați de moștenire și să nu o accepte.
În acest caz, se va ține cont de art. 237 din Legea societăților, prin urmare ONRC și orice altă persoană interesată va putea cere tribunalului dizolvarea societății pentru lipsa organelor statutare. În cazul dat ca exemplu, nu mai există asociatul unic, probabil acesta avea și calitatea de administrator, prin urmare nu se ocupă nimeni nici de administrarea societății, iar moștenitorii este posibil sa nu au accepte să continue cu societatea.
Sau este posibil ca fica lui/ei sa mearga la notar si sa intrebe ce poate sa faca in situatia data.
Contractul il inchideti cu data de 10.07.2020 conform cu art.56,ali.1,lit.a din codul muncii, iar ca evidenta pe luna august daca are angajati procedati cum ati procedat si in iulie (plati cu tokenul-card) .
Sper sa te ajute.

Scrie răspuns