transfer intre gestiuni

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
musteaa393
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 08, 2017 9:47 am

transfer intre gestiuni

#1 Mesaj de musteaa393 »

Buna! Evidenta cantitativ valorica, pret de achizitie, trebuie sa modific produsul din marfa in material consumabil, in cadrul aceleiasi gestiuni. Se opereaza prin INTRARE -aviz- furnizor 482, cu 2 pozitii:
1 - cu valoare minus , contul 371
2- cu valoare plus, contul 3028

e corect? Sau este alta solutie ? Am incercat la transferuri dar sunt produse pe care nu le pot transfera ...

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer intre gestiuni

#2 Mesaj de balazse »

Mergi la "operatii" -> "transfer" si inregistrezi transferul de pe un cod pe alta.
Important este ca pentru consumabil sa treci la denumire ceva sumplimentar (cel putin un caracter, ex: "_", "(c)", "#").
Ce intelegi prin faptul ca "sunt produse pe care nu le pot transfera"?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: transfer intre gestiuni

#3 Mesaj de ovidiuo »

Poti pune in denumirea produsului chiar si contul (te ajuta sa le identifici mult mai usor) .. de exemplu, ai produsul "hartie copiator" .. eu il am bagat ca si "HARTIE COPIATOR (371)" pentru marfuri si "HARTIE COPIATOR (3028)" pentru materiale consumabile .. poti folosi si mai putine caractere (cum a spus si @balazse) .. (M) - marfuri si (C) pentru consumabile .. depinde de cum iti faci tu regulile ! :D

musteaa393
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 08, 2017 9:47 am

Re: transfer intre gestiuni

#4 Mesaj de musteaa393 »

Multumesc, am reusit !

apostolm571
Mesaje: 40
Membru din: Joi Iul 12, 2012 10:47 am

Re: transfer intre gestiuni

#5 Mesaj de apostolm571 »

Buna ziua!
Cum pot tranfera marfa/371 din magazin(gestiune cantitativ- valorica la pret de vanzare) in 3028 ca si materiale consumabile, ca sa se descarce totodata si 378 si 4428.
Firma presteaza servicii instalatii electrice si de multe ori se i-a din magazin marfa si se pune la client pe lucrare/ 3028 cu descarcare apoi in baza de BC.
Am facut asa cum e mentionat mai sus in ecranul Transferuri, de pe 3028 pe 371 si e corect dar invers nu.
Poate ma ajuta cineva in ce ecran se poate opera aceasta situatie, va rog mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer intre gestiuni

#6 Mesaj de balazse »

Nu o sa inteleg niciodata logica de a tine evidenta la pret de vanzare, o data ce exista o evidenta cantitativ-valorica.
Inacearca optiunea mentionata aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=37743

Scrie răspuns