concediu de odihna

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
maneap468
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 09, 2017 2:27 pm

concediu de odihna

#1 Mesaj de maneap468 »

Buna ziua,
Intampin urmatoarea situatie in state de plata:

- salariu incadrare luna mai: 3.098 lei, venit brut realizat 2.324 lei (75% salariu-somaj tehnic)
- salariu luna iunie: 1.477 lei (salariatul a trecut la norma de 4h)
- salariu luna iulie: 1.477 lei

- salariu luna august: 1.477 lei

Indemnizatia de concediu de odihna pentru 15 zile in luna august calculata automat de program este 1.441 lei, luandu-se in calcul salariul de incadrare, si nu venitul brut realizat in luna mai.

Ati putea sa ma lamuriti daca este corect asa sau trebuie sa calculez eu manual indemnizatia de CO luand in calcul de fapt venitul brut realizat in luna august?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: concediu de odihna

#2 Mesaj de paturcai »

Aveti aici o explicatie mai mult decat satisfacatoare:
https://www.kreston.ro/2019/07/01/cum-s ... de-odihna/
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

maneap468
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 09, 2017 2:27 pm

Re: concediu de odihna

#3 Mesaj de maneap468 »

multumesc mult, apreciez raspunsul dvs.
numai ca intrebarea era daca iau in calcul la stabilirea indemnizatiei de concediu de odihna venitul realizat din somaj tehnic in luna mai (2.324 lei) sau salariul de incadrare (3.098 lei).
programul imi calculeaza la salariul de incadrare, numai ca nu stiu daca este corect asa sau ar trebui sa calculez eu si sa modific manual.
daca ma poate lamuri cineva, apreciez ajutorul dvs.

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: concediu de odihna

#4 Mesaj de pomparaus »

Pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei CO se calculeaza media zilnica a drepturilor cu caracter permanent din ultimele 3 luni anterioare celei in care se efectueaza concediul si se inmulteste cu numarul de zile de concediu.
" Salariul brut de incadrare este un drept cu caracter permanent, nu salariul brut realizat.
Deci mergi pe suma calculata de Saga.

maneap468
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 09, 2017 2:27 pm

Re: concediu de odihna

#5 Mesaj de maneap468 »

Da, asa am gandit si eu, dar nu eram sigura daca este corect. Multumesc mult pentru lamuriri si confirmare!

Scrie răspuns