Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#1 Mesaj de olteanz »

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca ati reusit sa achizitionati produse sau servicii de la unitati protejate autorizate in luna septembrie 2020?
Puteti sa-mi recomandati si mie? Ma intereseaza in special birotica, produse de curatat, diverse....
Multumesc,


LEGE nr. 193 din 21 august 2020
pentru modificarea şi completarea Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap

(3) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru una dintre următoarele obligaţii:
a)să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b)să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând echivalentul a minimum 50% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap, iar cu suma reprezentând diferenţa până la nivelul sumei prevăzute la lit. a .) b) să achiziţioneze, pe bază de parteneriat, produse sau servicii realizate prin activitatea proprie a persoanelor cu handicap angajate în unităţi protejate autorizate.
1+1=3

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#2 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
speta: 100 angajati x4%= 4 persoane cu dizabilitati
societatea angajeaza 2 persoane, pentru diferenta pana la 4 persoane , cum procedeaza?
plateste la stat suma de 4460, pentru cele 2 persoane neangajate
sau poate achizitiona produse de la unitatile protejate?
multumesc

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#3 Mesaj de olteanz »

-sa plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând echivalentul a minimum 50% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap, iar cu suma reprezentând diferenţa până la nivelul sumei prevăzute la lit. a .) b) să achiziţioneze, pe bază de parteneriat, produse sau servicii realizate prin activitatea proprie a persoanelor cu handicap angajate în unităţi protejate autorizate.

Simplu, nu? Dar unde sint unitatile protejate? Eu nu am reusit sa cumpar inca.
1+1=3

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#4 Mesaj de marianam80 »

nu e simplu....
ori am eu un moment de pierzanie
la care ma incadrez , la litera a sau b?

lista se facea publica pe site-ul ministerului muncii , se facea

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#5 Mesaj de olteanz »

Societatea poate sa achizitioneze produse/servicii de maxim 2.230 lei si sa plateasca la buget 2.230 lei. Daca nu achizitioneaza produse trebuie sa vireze la buget suma de 4.460 lei.
Intrebarea mea era:unde sint unitatile protejate autorizate, doresc sa achizionez in septembrie si nu am de unde!!!
1+1=3

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#6 Mesaj de tomac »

Aici http://anpd.gov.ro/web/informatii-utile ... utorizate/ ar fi trebuit să fie publicată lista. Evident, acolo, nu e publicată nici o listă.
În schimb e o listă publicată pe ministerul muncii - http://andpdca.gov.ro/w/wp-content/uplo ... -2020.xlsx
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#7 Mesaj de olteanz »

Multumesc TomaC.
Stii ca unitatile protejate autorizate nu livreaza deocamdata?
Se pare ca s-au inasprit conditiile si pot vinde, in calitate de unit protejata, produse/servicii executate exclusiv de personal cu dizabilitati.

Se asteapta norme de aplicare. :roll: :roll:
1+1=3

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#8 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Pot sa virez la stat cei 50% iar restul sa tin pentru cand se va reglementa cu norme metodologice.
Pe mine m-a contactat o societate protejata si ma va contacta cand apar normele.
Sau sa virez tot. Vor fi ceva repercursiuni ca nu virez?

Multumesc si va doresc o saptamana cu multa energie. :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#9 Mesaj de tomac »

Pentru a vira 50% trebuie ca achiziția să fie realizată, nu să existe promisiunea că se va realiza :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#10 Mesaj de olteanz »

Situatia este in felul urmator: daca in luna curenta (de ex sept 2020) achizitionez produse/servicii de la unitati protejate autorizate de valoarea min 50%, in 25.10.2020 virez 50%.

Dar nu cred ca sint sanse sa apara normele de aplicare a legii, asa ca toata lumea pierde in luna septembrie 2020 , atit angajatorii cit si unitatile protejate si ca de obicei banii merg in sacul mare al bugetului de stat. Nu stiu de ce am impresia ca aceasta modificare a legii a fost "cu dedicatie", iar acum nu e sigur cine va beneficia de ea.
1+1=3

dalalauc375
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 24, 2018 11:17 am

Re: Legea 193/2020-unitati protejate autorizate

#11 Mesaj de dalalauc375 »

Buna ziua,
daca achizitionez servicii (ex de arhivare de la o unitate protejata),fiind institutie publica , de unde fac plata. Din fondul pentru persoane cu handicap, le declar si le deduc in declaratia 100?, sau declar doar de platesc?

Scrie răspuns