deducere casa de marcat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ioanm118
Mesaje: 67
Membru din: Vin Feb 03, 2012 12:13 pm

deducere casa de marcat

#1 Mesaj de ioanm118 »

am inteles ca achizitionarea casei de marcat la microinteprindere se deduce din impozit. Trebuie sa o incadrez undeva sau trebuie sa tin eu cont de suma dedusa?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: deducere casa de marcat

#2 Mesaj de septimiuv »

Trebuie să introduci suma la sumă deductibilă când vei calcula impozitul.

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: deducere casa de marcat

#3 Mesaj de nitah »

Pt casele de marcat cumparate pana in iulie 2020 ,de catre o microintreprinedere ,cum se deduce ? Am inteles ca incepand din trim 4 2020 ?

tanasem288
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 06, 2012 12:26 am

Re: deducere casa de marcat

#4 Mesaj de tanasem288 »

Pentru casele de marcat achizitionate dupa iulie 2020, de catre o microintreprindere, cum procedez in Saga, in vederea scaderii costului de achizitie cf legii 153/2020?

In legea 153/2020 se abroga prevederea ca in cazul în care o microîntreprindere achiziționează case de marcat, valoarea de achiziție a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcțiune, potrivit legii (art.53 alin.(3))
se introduc doua prevederi noi:
(1^6) Microîntreprinderile care achiziționează aparate de marcat electronice fiscale, astfel cum sunt definite la art. 3 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările și completările ulterioare, scad costul de achiziție aferent lor din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor în trimestrul în care au fost puse în funcțiune, în limita impozitului pe veniturile microîntreprinderilor datorat pentru trimestrul respectiv.
(1^7) Sumele care nu sunt scăzute potrivit prevederilor alin. (1^6) din impozitul datorat pe veniturile microîntreprinderilor se reportează în trimestrele următoare, pe o perioadă de 28 de trimestre consecutive. Scăderea acestor sume din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat se efectuează în ordinea înregistrării acestora, în aceleași condiții, la fiecare termen de plată a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor.

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: deducere casa de marcat

#5 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea.
Există deja suport introdus pentru deducerea din impozit a acelei sume.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns