factura discout transport international

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
litaug225
Mesaje: 17
Membru din: Mar Apr 23, 2019 2:05 pm

factura discout transport international

#1 Mesaj de litaug225 »

Buna ziua.
Am emis o factura de trasport ( Turcia- Romania)pentru o firma din Romania cu SDD 0%. Acum trebuie sa fac o factura de discount pentru aceeasi firma, dar ei solicita factura cu TVA 19%, deoarece pentru prima factura ei au platit tva in vama. Normal este ca factura de discount sa o emit la fel ca si factura de referinta.Cum este corect , sa emit factura , cu TVA sau fara? Va multumesc anticipat.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura discout transport international

#2 Mesaj de paturcai »

Cei care v-au spus sa emiteti factura cu TVA pentru discount, au dreptate, chiar daca (cum spuneti dvs) este in legatura cu un transport deja efectuat.
Punctul lor de vedere va da raspunsul: au achitat TVA in vama pentru acel transport, scazand acum o anumita suma de bani (discount) o faceti ULTERIOR si nu in acelasi timp cu operatiunea initiala.
Un alt exemplu:
Avem marfuri/servicii pe care le vindem si carora le dam un discount:
Emitere factura
100 um (unitati monetare) <-----valoare marfuri/servicii) PRET DE VANZARE 4111 = 704/707
-5 um <-------discount acordat DISCOUNT 709 = 4111
95 um <------valoare fara TVA

La client se inregistreaza astfel:
95 um.........371/628 = 401 (potrivit 1801 pretul de achizitie include eventualele sume nerecuperabile; in cazul nostru pe factura discountul se include in pretul de achizitie)

Daca discountul nu ar fi fost pe aceeasi factura, ci ar fi venit o factura separata, clientul ar fi inregistrat astfel:
100 um.....371/628 = 401
La primirea facturii de discount:
-5 um.....401 = 609


In concluzie: emiteti factura pentru discount cu TVA (oricum TVA-ul il achita clientul dvs. si nu dvs) si la contul contabil treceti 709
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

litaug225
Mesaje: 17
Membru din: Mar Apr 23, 2019 2:05 pm

Re: factura discout transport international

#3 Mesaj de litaug225 »

Va multumesc pentru raspuns. O seara frumoasa va doresc.

Scrie răspuns