Import incasari clienti Emag

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cuteant
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:01 pm

Import incasari clienti Emag

#1 Mesaj de cuteant »

Buna ziua. Se pot importa in Jurnalul de banca fisiere Excel primite de la Emag cu clientii incasati ? Firma mea vinde marfa prin platforma Emag. Cei de la Emag imi trimit fisiere cu incasarile de clienti. Eu am incercat, dar am primit mesajul : ``format XLS incorect``. De ce primesc acest mesaj ? Fisierele le primesc sub mai multe forme : ``standard``, ``payU`` si ``eCredit``.
Va rog ajutati-ma sa fac importul pentru ca am foarte multe facturi de incasat.
Multumesc frumos.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import incasari clienti Emag

#2 Mesaj de balazse »

Poate cea mai buna solutie ar fi sa contactezi direct echipa Saga.
Datele de contact sunt cele de aici:
https://www.sagasoft.ro//contact.php
Sa ne zici si noua de rezolvare.

cuteant
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:01 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#3 Mesaj de cuteant »

Multumesc mult de raspuns !
Am trimis vreo 3 emailuri echipei, insa, din pacate, nu am primit nici un raspuns ... :( Urmeaza, cred, sa-i sun pe luni. Nu inteleg deloc de ce nu au raspuns, pentru ca intotdeauna sunt foarte prompti. Chiar m-am mirat de fiecare data de cat de repede primeam raspunsul cand le scriam si la ore mai nepotrivite. Nu stiu ce s-a intamplat.

floreant
Mesaje: 149
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:34 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#4 Mesaj de floreant »

Am si eu firma care vinde pe platforma Emag si am observat ca in desfasuratorul cu incasari la multi clienti nu corespunde cu denumirea initiala.Trec in desfasuratorul pentru incasari persoana care a ridicat pachetul care de multe ori nu corespunde cu persoana care a facut comanda. Cred ca importul ar fi cu multe erori negasind clientul.

cuteant
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:01 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#5 Mesaj de cuteant »

Daaa, e o prostie de neimaginat ! Ma trezesc si eu in desfasuratoare cu cate 3 nume diferite si imi vine des sa le urez de sanatate :D , pentru ca se intampla uneori foarte des inadvertente intre persoana care apare pe factura si persoana din desfasurator. Si cand ai cate 500-600 facturi pe luna, sa nu mai vorbim de perioadela de varf cand sunt si cate 1500 de facturi, este o munca de chinez batran, cand pentru o singura inregistrare de incasare client Emag cauti de iti sar capacele !
Totusi, eu cred ca ar fi un real ajutor importul, pentru ca sunt totusi si multe facturi care corespund, de fapt, majoritatea, la mine. Mie sigur mi-ar usura munca.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import incasari clienti Emag

#6 Mesaj de stroer1948 »

Ati trimis pana la urma fisierul model catre SAGA. Au implementat importul de la multi altii (curier, procesatori carduri, etc). Nu vad de ce nu ar face-o si de la emag.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import incasari clienti Emag

#7 Mesaj de septimiuv »

S-a implementat de mult.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Import incasari clienti Emag

#8 Mesaj de paturcai »

Solutia este mult mai simpla:
Se creaza un 5125.01 (denumit EMAG/DANTE INT'L); in Administrare---->Configurare societati----->Conturi automate, la conturile pentru BANCA se va trece si 5125

CUm lucram?
In momentul in care pe extrasul de cont apare: INCASARI EMAG/DANTE, trecem (manual) contul 5125.01 (deja creat)
Terminam de inregistrat extrasul de cont
Deschidem 5125.01 si aici IMPORTAM fisierul primit de la EMAG/DANTE
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cuteant
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:01 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#9 Mesaj de cuteant »

septimiuv scrie: Vin Ian 22, 2021 2:02 pm S-a implementat de mult.
Pai daca tu stii, de ce nu ne spui si noua cum se face ? Sau de ce imi da mie eroare ? Ce nu fac corect ? Citeste mesajul meu de mai sus ca sa vezi mai in detaliu cu ce ma confrunt.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import incasari clienti Emag

#10 Mesaj de balazse »

Trimite e-mail echipei Saga, precis o sa iti ofere o solutie.
Sa ne zici si noua cum s-a finalizat.

tufanoiua
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 18, 2016 4:37 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#11 Mesaj de tufanoiua »

paturcai scrie: Vin Ian 22, 2021 2:35 pm Solutia este mult mai simpla:
Se creaza un 5125.01 (denumit EMAG/DANTE INT'L); in Administrare---->Configurare societati----->Conturi automate, la conturile pentru BANCA se va trece si 5125

CUm lucram?
In momentul in care pe extrasul de cont apare: INCASARI EMAG/DANTE, trecem (manual) contul 5125.01 (deja creat)
Terminam de inregistrat extrasul de cont
Deschidem 5125.01 si aici IMPORTAM fisierul primit de la EMAG/DANTE
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in privinta fisierelor xls exportate dupa platforma emag, am exportat mai multe fisiere dar nu reusesc sa import nici la iesiri nici pe banca pe contul 5125.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Import incasari clienti Emag

#12 Mesaj de paturcai »

In contul 5125.01 (creat conform exemplului meu) se importa acel fisier exact asa cum importati un fisier pentru Banca

Daca ati importat vreun fisier in Jurnalul de Banca (5121) la fel veti proceda si in contul 5125.01
Poate ca nu ati inteles clar ce trebuie sa faceti.
Creati intai in planul de conturi contul 5125.01 (pentru EMAG)
Mergeti pe bara de meniu a programului (langa AJUTOR) la Administrare----->Configurare societati-----> aici aveti 3 taburi (etichete) JOS, alegeti CONTURI AUTOMATE---->In prima coloana (in stanga) veti trece (unde scrie Banca 1, Banca 2, Banca 3) in dreptul la Banca 2 contul creat deja: 5125
Mergeti la Jurnalul de Banca--->alegeti in partea stanga (SAGA va pune automat 5121) 5125.01
Contul 5125.01 se comporta ca o "banca" (la fel ca 5121)
Aici aveti deasupra ecranului de sus IMPORT extrase (si aici sunt enumerate de la ce Banci sau pentru cine puteti importa; intre cei de la care puteti importa este si Emag; vi se spune clar ce tipuri de fisiere se pot importa.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cuteant
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:01 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#13 Mesaj de cuteant »

Am reusit ! Cu metoda normala, am vazut ca la import apare tipul de fisier xls de la Emag. Probabil au actualizat dupa ce am scris eu aici prima data, si cu Emag-ul. Multumesc tuturor ! Numai bine !

floreant
Mesaje: 149
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:34 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#14 Mesaj de floreant »

Pe desfasuratorul cu incasari emag de multe ori numele persoanei nu corespunde cu cel de pe factura.Sa pot identifica facturile incasate care nu au acelasi nume cu cel facturat import facturile cu numarul de comanda atasat in fata si introduc incasarlie manual (din desfasuratorul de incasari introduc numarul de comanda si apare factura). Daca import facturile fara acest artificiu si import incasarile la validarea fiecarei incasari se ataseaza automat factura sau trebuie mers pe fiecare incasare si deschiderea ferestrei pentru alegerea facturii? Am in jur de 2000 facturi pe luna si nu pot sa incerc fara sa stiu cum functioneaza)
Multumesc frumos.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import incasari clienti Emag

#15 Mesaj de balazse »

De putut se poate incerca/testa, adica faci o salvare de baza de date, faci importul, iar daca ceva nu este bine restaurezi baza de date.
Aici gasesti un tutorial despre cum poti efectua acest lucru:
https://www.youtube.com/watch?v=e8ip0f2XYHo

Scrie răspuns