Import incasari clienti Emag

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cuteant
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:01 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#16 Mesaj de cuteant »

Am reusit ... dar numai partial :?

Eu import incasarile prin Emag sub forma unor fisiere Excel. Am doua fisiere Excel cu incasarile prin Emag : un fisier cu incasarile online si un fisier cu incasarile in numerar. Ambele fisiere sunt pe aceeasi data. Cand fac importul primului fisier, nu conteaza ca e online-ul sau numerarul, totul se preia corect.

Cand import pe cel de-al doilea, imi apare mesajul de tip : ``incasarea x a mai fost inregistrata o data, mai inregistram ?``, chiar daca eu nu am inregistrat-o. Este vorba de clientii din prima parte, adica de la incasarile online sau numerar, dupa caz.

Eu zic sa nu inregistreze, apasand butonul ``nu``, trece mai departe si imi da voie sa inregistrez, insa cand dau ``accept``, apare mesajul : ``eroare la id-uri (suprapunere)``.

Am atasat fisierele cu erori.

Ati intalnit problema asta ? Cum ati rezolvat-o ?

Le-am scris celor de la Saga, dar iar nu mi-au raspuns. Nu stiu de ce s-au suparat pe mine ... :roll: :)
Fişiere ataşate
eroare import incasari Emag 2.jpg
eroare import incasari Emag 2.jpg (223.21 KiB) Vizualizat de 1622 ori
eroare import incasari Emag 1.jpg
eroare import incasari Emag 1.jpg (212.26 KiB) Vizualizat de 1622 ori

frentonin
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 12:29 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#17 Mesaj de frentonin »

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu importul incasarilor Emag in Saga, eu am incercat dar facturile raman in sold nu se inchid automat,Care sunt pasii pe care ii faceti?

Multumesc

iordans
Mesaje: 70
Membru din: Mar Sep 11, 2012 12:00 am

Re: Import incasari clienti Emag

#18 Mesaj de iordans »

Ati aflat cum se procedeaza?Ma intereseaza subiectul
MULTUMESC

madarasl
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 07, 2012 1:46 pm

Re: Import incasari clienti Emag

#19 Mesaj de madarasl »

Este ok ca importul apare in culoare rosu? La facturi apare neincasat, iar pe fisa este 0. Mai trebuie ceva validare?
paturcai scrie: Joi Feb 11, 2021 10:45 pm In contul 5125.01 (creat conform exemplului meu) se importa acel fisier exact asa cum importati un fisier pentru Banca

Daca ati importat vreun fisier in Jurnalul de Banca (5121) la fel veti proceda si in contul 5125.01
Poate ca nu ati inteles clar ce trebuie sa faceti.
Creati intai in planul de conturi contul 5125.01 (pentru EMAG)
Mergeti pe bara de meniu a programului (langa AJUTOR) la Administrare----->Configurare societati-----> aici aveti 3 taburi (etichete) JOS, alegeti CONTURI AUTOMATE---->In prima coloana (in stanga) veti trece (unde scrie Banca 1, Banca 2, Banca 3) in dreptul la Banca 2 contul creat deja: 5125
Mergeti la Jurnalul de Banca--->alegeti in partea stanga (SAGA va pune automat 5121) 5125.01
Contul 5125.01 se comporta ca o "banca" (la fel ca 5121)
Aici aveti deasupra ecranului de sus IMPORT extrase (si aici sunt enumerate de la ce Banci sau pentru cine puteti importa; intre cei de la care puteti importa este si Emag; vi se spune clar ce tipuri de fisiere se pot importa.

bejguc
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 14, 2023 10:07 am

Re: Import incasari clienti Emag

#20 Mesaj de bejguc »

Buna ziua,

Cum ati rezolvat aceasta situatie?

"Este ok ca importul apare in culoare rosu? La facturi apare neincasat, iar pe fisa este 0. Mai trebuie ceva validare?'"

Cu stima!

Scrie răspuns