AVIZE INTRACOMUNITARE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iusanr
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 18, 2018 12:24 pm

AVIZE INTRACOMUNITARE

#1 Mesaj de iusanr »

Am urmatoarea situatie: aviz intracomunitar inregistrat pe gestiune marfa cantitativ-valoric, cu valoare zero, doar cantitativ. La inregistrarea facturii dau asociere avize, dar in fisa de magazie apare inregistrat si avizul si factura , deci dublu cantitatea. Nu scade cantitatea de pe aviz din fisa de magazie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: AVIZE INTRACOMUNITARE

#2 Mesaj de tomac »

Problema apare pentru că nu procedați corect la operarea facturii.
Cel mai probabil apăsați asociere aviz după ce ați operat manual detaliile din factură sau după validarea facturii.
Corect se procedează astfel:
- operați avizu și-l validați
- operați partea de sus, de antet, a facturii - completați furnizorul, data, cursul, etc și salvați. În acest moment, pentru că programul detectează avize primite de la acel furnizor, se va activa butonul "Asociere aviz".
- apăsați butonul asociere aviz, fără a opera ceva în partea de detalii. În ecranul de asociere, selectați produsele din avize emise anterior ce s-au facturat prin factura pe care o operați, cantitatea lor - dacă e facturată toată cantitatea bifați la integral, altfel completați manual cantitatea.
- apăsați accept după ce ați selectat ce anume din avize să vă apară în factură. Modificați la produse prețul și cota de TVA și salvați.
- Validați
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iusanr
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 18, 2018 12:24 pm

Re: AVIZE INTRACOMUNITARE

#3 Mesaj de iusanr »

multumesc, asa am facut, nu e ok

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: AVIZE INTRACOMUNITARE

#4 Mesaj de tomac »

Dați-mi voie să nu cred!
Răspunsul meu vine după un test. Test care îmi arată că procedând așa cum v-am indicat este imposibil să se dubleze cantitatea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

suciul284
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 22, 2017 12:52 pm

Re: AVIZE INTRACOMUNITARE

#5 Mesaj de suciul284 »

Buna ziua, am si eu o situatie asemanatoare: am trimis pe baza de aviz materii prime retur la furnizor, avizul l-am intregistrat prin intrari valuta cu minus, luna aceasta am primit factura. Am procedat asa cum explicati dvs. si cantitatile sunt dublate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: AVIZE INTRACOMUNITARE

#6 Mesaj de balazse »

Trimite e-mail echipei Saga, nu este normal sa procedeze ca atare (am testat si eu).
Poate programul accepta la retur doar factura, dar ar fi bine sa stim.
Sa ne zici si noua cum s-a finalizat.

suciul284
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 22, 2017 12:52 pm

Re: AVIZE INTRACOMUNITARE

#7 Mesaj de suciul284 »

Am primit de la Saga urmatoarea solutie, citez: "In astfel de situatii, pentru a nu se dubla miscarea de stoc, este necesar sa operati factura de stornare folosind tipul “Nedefinit”."
Am aplicat, functioneaza, insa raman avize neasociate.

iusanr
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 18, 2018 12:24 pm

Re: AVIZE INTRACOMUNITARE

#8 Mesaj de iusanr »

Eu primesc factura intracomunitara cu o data anterioara avizului, deci trebuie sa inregistrez factura si marfa pe 327 pe marfa in curs de aprovizionare pe gestiune creata pana la receptia efectiva a marfii (e diferenta de cateva zile), cand primesc marfa cu avizul de insotire si CMR ul stornez de pe 327 si inregistrez pe 371, si binenteles raman avize neasociate. Iar in fisa de magazie apare si intrare si iesire aceeasi cantitate.

Scrie răspuns