Acord încheiat cu reprezentantii sindicatului

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cimpeanc666
Mesaje: 10
Membru din: Mar Ian 17, 2017 4:03 pm

Acord încheiat cu reprezentantii sindicatului

#1 Mesaj de cimpeanc666 »

Buna seara

Am depus actele potrivit oug 132,ca și completare au cerut un un acord încheiat cu reprezentanţii sindicatului din cadrul unităţii sau, în cazul în care nu există un sindicat, cu reprezentanţii salariaţilor, referitor la procentul din numărul de salariaţi pentru care s-a dispus reducerea timpului de munca.

Ma poate ajuta cineva cu un model.

Multumesc frumos

astefaniep829
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 24, 2007 12:00 am

Re: Acord încheiat cu reprezentantii sindicatului

#2 Mesaj de astefaniep829 »

S.C.
Sediu:.GURA HUMORULUI
Inreg. la ONRC SUCEAVA sub nr.
C.U.I.....................................
Telefon:.............................



ACORD
Privind reducerea timpului de munca
Data 26-10-2020
Reprezentantul legal al S.C. ……………..S.R.L., d-na…………….
și
reprezentanții salariațiilor: dl.
având în vedere prevederile art.1 din OUG. 132/2020, privind măsuri de sprijin destinate salariaților și angajatorilor în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, precum și pentru stimularea creșterii ocupării forței de muncă, aprobata prin Legea nr.282/2020 coroborate cu prevederile Legii nr. 62/2011 a dialogului social se incheie prezentul
ACORD
Art. 1. Începând cu data de 01.11.2020, se reduce timpul de munca de la 8 ore pe zi la 4 ore pentru ..% din salariati respective pentru d-na……..,concomitant cu reducerea salarului de la 2230 lei la 1115 lei.
Timpul de lucru va fi de 16 ore in doua zile lucratoare, urmate de 16 ore libere in doua zile lucratoare.

ADMINISTRATOR/REPREZENTANT LEGAL,
…………………………………………………………….
Reprezentantii salariatilor
Dl………………………….

astefaniep829
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 24, 2007 12:00 am

Re: Acord încheiat cu reprezentantii sindicatului

#3 Mesaj de astefaniep829 »

este conceptie proprie.am trimis la somaj si astept.nu am gasit un model asa ca nu pot sa nu-l accepte.La multi ani.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Acord încheiat cu reprezentantii sindicatului

#4 Mesaj de tomac »

Nu este corectă partea cu reducerea salariului. Pentru că nu se reduce salariul în esență ci doar norma de muncă. Acum cu noua versiune de REVISAL se poate declara doar schimbarea tipului de normă. Eu nu aș scrie acolo de o astfel de reducere a salariului ci aș menționa că salariul se va calcula proporțional cu timpul lucrat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tabacua
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 20, 2014 10:00 am

Re: Acord încheiat cu reprezentantii sindicatului

#5 Mesaj de tabacua »

Buna ziua,

Si in cazul in care societatea are 3 angajati si sunt afectati de masura 2 dintre ei, mai este nevoie de acest acord? Mentionez ca al treilea angajat este cu norma partiala, acesta fiind motiviul pentru care nu este afectat de masuira.
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Acord încheiat cu reprezentantii sindicatului

#6 Mesaj de tomac »

Acordul este obligatoriu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns