CASARE MIJLOACE FIXE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ciungua
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 23, 2014 7:57 am

CASARE MIJLOACE FIXE

#1 Mesaj de ciungua »

SALUTARE!
Ma poate ajuta si pe mine cineva in urmatoarea speta:
Am casat doua mijloce fixe complet amortizare (un tel mobil si un laptop). Notele contabile generate automat se opereaza in balanta din luna casarii, diminuand valoarea contului contabil (ct-ul 214) cu valoarea mijlocelor fixe casate.
In schimb, in "situatie stocuri, in 'fise articole" sau in "inventariere" nu se opereaza aceste iesiri, mijloacele fixe casate ramanand practic in stoc.
Ce anume am gresit sau am omis de raman cu ele in sold in cele trei rapoarte?
Multumesc anticipat!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#2 Mesaj de paturcai »

Salutare
A fost o greseala de operare de la bun inceput
Activele (mijloacele) fixe nu se opereaza la INTRARI ca "stocuri"; ele se opereaza ca NEDEFINIT (in eccranul de jos), capata un cont de imobilizari (214, 2131, etc) si NU AJUNG NICIODATA IN STOCURI.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#3 Mesaj de balazse »

Pentru CiunguA
Dacă ai procedat așa cum a menționat PaturcaI (adică ai lucrat cu stocuri), atunci descărcarea trebuie să îl faci în plus și prin meniul de "operații speciale", iar dacă este cazul să stornezi manual nota contabilă prin "articole contabile".

ciungua
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 23, 2014 7:57 am

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#4 Mesaj de ciungua »

multumesc pentru raspunsuri!
intradevar, la INTRARI am operat la "TIP" Mobilier, aparatura birotica, etc

ciungua
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 23, 2014 7:57 am

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#5 Mesaj de ciungua »

am modificat la INTRARI si am operat pe NEDEFINIT, iar acum am la VERIFICARE INTRARI, atentionari: Intrari cu diferente intre stocuri si contabilitate

ciungua
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 23, 2014 7:57 am

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#6 Mesaj de ciungua »

paturcai scrie: Sâm Ian 09, 2021 9:47 pm Salutare
A fost o greseala de operare de la bun inceput
Activele (mijloacele) fixe nu se opereaza la INTRARI ca "stocuri"; ele se opereaza ca NEDEFINIT (in eccranul de jos), capata un cont de imobilizari (214, 2131, etc) si NU AJUNG NICIODATA IN STOCURI.
am modificat la INTRARI si am operat pe NEDEFINIT, iar acum am la VERIFICARE INTRARI, atentionari: Intrari cu diferente intre stocuri si contabilitate :?

ciungua
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 23, 2014 7:57 am

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#7 Mesaj de ciungua »

balazse scrie: Dum Ian 10, 2021 11:30 am Pentru CiunguA
Dacă ai procedat așa cum a menționat PaturcaI (adică ai lucrat cu stocuri), atunci descărcarea trebuie să îl faci în plus și prin meniul de "operații speciale", iar dacă este cazul să stornezi manual nota contabilă prin "articole contabile".
am modificat la INTRARI si am operat pe NEDEFINIT, iar acum am la VERIFICARE INTRARI, atentionari: Intrari cu diferente intre stocuri si contabilitate :?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#8 Mesaj de paturcai »

Dupa ce se adauga pe NEDEFINIT, la VALIDAREA facturii de intrare apare un mesaj de genul VRETI SA INREGISTRAM ACTIVUL IN IMOBILIZARI? Daca alegem DA, SAGA va prelua activul fix si-l va trece in REGISTRUL DE IMOBILIZARI unde noi vom trece doar contul de amortizare (exemplu: 2814.01) si salvam in acest REGISTRU.
REGISTRUL DE IMOBILIZARI se gaseste pe urmatoarea cale:
Bara de meniu din SAGA---->Operatii----->Imobilizari
In acest registru se trec imobilizarile in functie de intrarile pe care le avem.
Avem la INTRARI: (exemplu)
AUTOTURISM 1 buc la valoarea fara TVA 25.000 lei, si trecem contul pentru active 2133.01; validam INTRAREA, vom primi mesajul daca dorim sa inregistram activul in REGISTRUL IMOBILIZARILOR, Alegem DA, contul 2133.01 nu exista si il VOM CREA (ne ajuta SAGA), apoi, in Registrul IMOBILIZARILOR adaugam contul 2813.01, iar la CLASE: 2.3.2.1.1 (pentru ca SAGA sa calculeze automat perioada de amortizare)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ciungua
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 23, 2014 7:57 am

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#9 Mesaj de ciungua »

paturcai scrie: Dum Ian 10, 2021 3:09 pm Dupa ce se adauga pe NEDEFINIT, la VALIDAREA facturii de intrare apare un mesaj de genul VRETI SA INREGISTRAM ACTIVUL IN IMOBILIZARI? Daca alegem DA, SAGA va prelua activul fix si-l va trece in REGISTRUL DE IMOBILIZARI unde noi vom trece doar contul de amortizare (exemplu: 2814.01) si salvam in acest REGISTRU.
REGISTRUL DE IMOBILIZARI se gaseste pe urmatoarea cale:
Bara de meniu din SAGA---->Operatii----->Imobilizari
In acest registru se trec imobilizarile in functie de intrarile pe care le avem.
Avem la INTRARI: (exemplu)
AUTOTURISM 1 buc la valoarea fara TVA 25.000 lei, si trecem contul pentru active 2133.01; validam INTRAREA, vom primi mesajul daca dorim sa inregistram activul in REGISTRUL IMOBILIZARILOR, Alegem DA, contul 2133.01 nu exista si il VOM CREA (ne ajuta SAGA), apoi, in Registrul IMOBILIZARILOR adaugam contul 2813.01, iar la CLASE: 2.3.2.1.1 (pentru ca SAGA sa calculeze automat perioada de amortizare)
Asa am facut si le am in registrul de imobilizari (nu am creat analitice distincte pentru fiecare mijloc fix in parte).
in schimb am TIPURI DE ARTICOLE/SERVICII pentru conturi din clasa 2 (2111 terenuri, 212 constructii,2131 echipamente tehnologice, 214 mobilier aparatura, etc) Bifa pe aprovizionabil si vandabil. Nu pot pune bifa pe nestocat, probabil pentru ca am deja inregistrari pe cont articol). Nu mai retin daca au fost adaugate de mine..
Posibil ca existenta lor in TIPURI DE ARTICOLE/SERVICII sa aiba legatura cu eroarea din VERIFICARI INTRARI?
Observ ca nici nu le pot sterge, desi am inregistrat intrarea mijlocului fix pe NEDEFINIT, dar evident am trecut contul 214 (intrare validata)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#10 Mesaj de balazse »

Pentru CiunguA
In prima foloseste casuta "raspuns rapid" si nu butonul "citeaza" (butonul "citeaza" doar pentru cazurile speciale).

Daca stergi toate articolele create pentru acel tip de articol, vei putea sterg si tipul de articol, astfel nu vei mai avea probleme la verificare.
Daca totusi in mai apare, atunci revii la "intrar" si in loc sa modifici pozitia, adauga o noua pozitie cu aceeasi denumire si valoare, dupa care stergi prima pozitie, si incearca din nou.

ciungua
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 23, 2014 7:57 am

Re: CASARE MIJLOACE FIXE

#11 Mesaj de ciungua »

multumesc de ajutorul acordat!

Scrie răspuns