Dividende valuta, reevaluare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
romana312
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 29, 2016 11:21 am

Dividende valuta, reevaluare

#1 Mesaj de romana312 »

Buna ziua,

Am platit dividendele in valuta in decembrie (e ok, am verificat, se poate).
Problema e ca la sfarsitul anului a aparut o re-evaluare a vautei si contul de dividende a trecut de pe zero pe minus.

E corecta operatiunea aceea?
Care ar fi rezolvarea?

Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Dividende valuta, reevaluare

#2 Mesaj de paturcai »

Este corecta operatiunea:
La art. 304 alin. (3) si (4) din OMFP 1802/2014 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate se prevede ca:
"(3)La finele fiecarei luni, disponibilitatile in valuta si alte valori de trezorerie, cum sunt titluri de stat in valuta, acreditive si depozite in valuta se evalueaza la cursul de schimb al pietei valutare, comunicat de Banca Nationala a Romaniei din ultima zi bancara a lunii in cauza.
(4)Diferentele de curs inregistrate se recunosc in contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferente de curs valutar " dupa caz."

Mergeti in articole contabile, adaugati: 6651 = 5124.YY (unde YY este analiticul contului in valuta)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

romana312
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 29, 2016 11:21 am

Re: Dividende valuta, reevaluare

#3 Mesaj de romana312 »

Dupa plata dividendelor in valuta, la 31.12, dupa rularea reevaluarii conturilor in valuta, s-a generat nota contabila (automat):
457(DE)=765(CR)

457 avea sold zero (in lei).

Nu cred ca 6651 = 5124.YY are legatura cu problema.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24174
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Dividende valuta, reevaluare

#4 Mesaj de balazse »

Pentru RomanA312
Pentru un cont se poate utiliza o singura moneda (adica pentru acelasi analitic, nu este corect sa ai inregistrari in diverse valute).
Pentru cazul de fata, cel mai bine ar fi ca plata in valuta sa se faca printr-un cont intermediar (581,999 etc.), astfel nu apar acest tip de probleme.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Dividende valuta, reevaluare

#5 Mesaj de paturcai »

Atunci faceti nota contabila:
6651 = 457 cu explicatia "reglare reevaluare, diferenta curs"
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Dividende valuta, reevaluare

#6 Mesaj de ovidiuo »

@romana312 : Si eu am achitat dividende in valuta, la cursul BNR din ziua respectiva pana am stins suma in lei. Si mie imi apar diferente de curs pe contul 457 in "calcul diferente de curs" ... pur si simplu nu tineti cont de calculul diferentelor si bifati (la "preluat") doar conturile pentru care va intereseaza calculul diferentelor. Nu mai aveti ce inregistrari (note contabile) sa faceti pentru ca 457 este zero.

romana312
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 29, 2016 11:21 am

Re: Dividende valuta, reevaluare

#7 Mesaj de romana312 »

Multumesc, ultimele doua par ambele ok, cred ca cine imi face contabilitatea a aplicat ceva similar cu nota contabila de reglare de mai sus. O sa vad maine.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Dividende valuta, reevaluare

#8 Mesaj de ovidiuo »

Pentru a nu avea genul asta de probleme (pentru mine nu sunt deranjante), cel mai bine este ca plata sa se faca printr-un cont intermediar (cum a sugerat @balazse mai sus). Eu, in alte situatii, am adaugat contul 999 la "Configurare societati" -> "Conturi automate" la "Deconturi - valuta 2" si apoi tu poti face 999=5124 (plata in valuta) si in ecranul "Operatii" -> "Deconturi in valuta", selectezi "cont contabil" 999 si adaugi 457=999 cu suma in valuta.

romana312
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 29, 2016 11:21 am

Re: Dividende valuta, reevaluare

#9 Mesaj de romana312 »

Un comentariu pentru cine se intampla sa aiba aceeasi problema: reglarea reevaluarii nu e ok, problema ar apare din nou luna urmatare. Solutia corecta e cea oferita de @balazse.

Scrie răspuns