decizie accesorii nesosita, certificat fiscal, solicitare informare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nechitam963
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:00 am

decizie accesorii nesosita, certificat fiscal, solicitare informare

#1 Mesaj de nechitam963 »

Buna seara.
Am un certificate de atestare fiscala din noiembrie cu 0 lei la toate capitolele, la 31.10.2020.

Am un certificate fiscal din ianuarie cu suma XXX lei la obigatii fiscale/bugetare PRINCIPALE, la 31.12.2020.

In noiembrie si decembrie am achitat totul la zi nu aveam motive sa am suma XXX lei, numai ca analizand fisa de rol, am gasit suma ca provenind dintr-o decizie de calcul accesorii din 15 ianuarie 2020, decizie pe care nu am primit-o prin posta sau email sau SPV( m-am inscris pe SPV din noiembrie 2020).

Cum este posibil ca in 30.10. sa nu am obligatii in certificatul fiscal si apoi in 31.12 sa am ceva ce provine din ianuarie ? Un coleg mi-a zis ca intre timp au inregistrat decizia. Asta o fi explicatia?

Aveti idee unde pot gasi aceasta decizie pe net? ( la solicitare informatii pe SPV nu am gasit aceasta optiune)

… Caci solicitare am facut azi la ANAF, dar nu stiu cand o sa primesc raspuns pentru ca…. e de poveste ce se intampla acolo:
Sun la serviciul evidenta platitor si rog pentru indrumare sa aflu ce reprezinta suma si cum pot avea Decizia din 15 ian.
La rugamintea mea absolut politicoasa mi se vorbeste rastit ca… “esti contabil! si nu stii de unde provine suma! Ma doare capu, ma doare capu!” si imi inchide telefonul.
Eu nu ma las usor, resun, mi se zice ca colega de la litera mea e afara din birou dar a treia oara reusesc sa vorbesc cu altcineva ☹
Reusesc sa primesc o adresa de email unde sa fac solicitarea ( dupa ce intai ma trimite la registratura sa depun cerere la care o sa primesc prin posta raspunsul…i n c r e d i b i l) .
Mi-a mai zis ca deciziile trimise prin posta( asa o fi fost dar la mine nu a ajuns) se intorc si in acest caz ANAF le publica pe site. Stiati asta?

Eu pot sa cred ca decizia nu imi apartine? ca au inregistrat-o gresit? pana nu vad decizia, avand in vedere povestea de mai sus?

Ce ma sfatuiti: sa platesc suma? (pentru ca am nevoie de certificat saptamana viitoare).

Va multumesc pentru timpul acordat :D

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: decizie accesorii nesosita, certificat fiscal, solicitare informare

#2 Mesaj de paturcai »

Sunt extrem de rarisime cazurile cand in fise (cel putin acum) se introduc date gresite.
Asa este: accesoriile si penalizarile sunt trecute in coloana aceea "calculate si neinsusite"
Ele vor deveni "de plata" la un moment dat prin emiterea unei Decizii. Dupa ce Decizia se emite, ele nu mai sunt "calculate si neinsusite" ci devin obligatii de plata (in exemplul de mai sus apar ca obligatii neachitate)
Vor fi trecute Dec.ACC in fisa si vor capata litera "M"
Cuminte (sic!) ar fi sa le achitati; calvarul este deja mult prea mare si intr-un final desi va duceti cu pieptul bombat sfarsiti prin a iesi de la ei cu umerii cazuti si cu amara constatare ca ati pierdut timpul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

nechitam963
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:00 am

Re: decizie accesorii nesosita, certificat fiscal, solicitare informare

#3 Mesaj de nechitam963 »

Iti multumesc paturcai pentru raspunsul competent, care m-a determinat sa studiez in amanunt fisa rol, lucru destul de greu de facut daca nu am mai vazut o fisa, ca sa stiu cum sa o interpretez.
(As fi vrut prin telefon la serviciul evidenta sa primesc o minima indrumare ca sa-mi clarific mai repede situatia, dar se pare ca nu am cu cine ... :(.)

Asa ca m-am lamurit ca decizia de calcul accesorii din ian2020 ( inca nu o am ) cuprinde majorari si penalitati de intarziere pentru plata in 12.2019 a unei datorii scadente in 12.2018. Numai ca aceasta situatie vine din greseala mea: am depus d100 in 12.2019 ca fiind d100 apartinand lui 12.2018. In evidenta mea totul era ok, datoria scadenta la mine in 12.2019 era platita in termen.
Daca primeam Decizia la timp, in ian 2020, evident ca faceam rectificativa.
In octombrie abia am facut rectificativa cand am primit o notificare ca, evident au fost identificate neconcordante la sumele declarate in d205 si d100 pe 2019.

In urma acestei experiente, am simtit nevoia sa va povestesc aici, sa fie de folos si altora.
Concluzii?
- da, am gresit cu acea d100
- voi verifica lunar in SPV inregistrarea declaratiilor si platilor
- voi achita
- da, timpul este pretios, si ma mai gandesc sub ce forma sa le aduc la cunostinta (celor de la care ar trebui sa primim indrumare) ca nu e profesionist cum raspund la solicitari, fie scris fie telefonic, ca decizia putea fi transmisa pe email( nu prin posta ) si ca ar trebui sa isi asume si ei raspunderea pentru partea lor.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: decizie accesorii nesosita, certificat fiscal, solicitare informare

#4 Mesaj de paturcai »

Tragedia este alta: au facut de asa natura (acum sincer! si ei sunt putini iar noi suntem multi, prea multi) incat comunicarile din partea lor nu ajung la contribuabili ascunzandu-se sub fraza: sunt facute public pe site-ul ANAF (Prinde orbul, scoate-i ochii)
Nimeni nu stie unde sunt publicate aceste datorii dar ele sunt publicate.
Un inspector de la ANAF (cel putin in Bucuresti) raspunde de minim 3.000 de firme (nu este o gluma); cat de profesionist sa fii sa poti sa treci macar in revista aceste firme lunar?
Adevarat: au salarii bune, dar stressul pe care-l inghit pentru aceste salarii bune nu se echilibreaza nici pe departe cu o stare de normalitate; ies la pensie si ajung prin sanatorii sau aiurand prin parcuri.
Nu le iau apararea. Am constatat lucrul acesta dintr-o greseala (am avut o colega de facultate care lucra la ANAF; dupa ce a iesit la pensie, abia atunci mi-a povestit; a facut facultatea ca sa aiba un salariu mai bun si o pensie mai buna; la serviciu - inclusiv cu mine - era o fiara; in viata civila era un om pasnic cu probleme mai lumesti decat ale mele).
Le este lehamite si sunt intr-o postura gretoasa: daca pleaca din sistem nu stiu sa faca nimic, absolut nimic. Si atunci raman acolo ca niste stalactite.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns