corectie Decont TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ancas
Mesaje: 58
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am

corectie Decont TVA

#1 Mesaj de ancas »

Buna ziua,

1. In luna noiembrie 2020 am inregistrat 2 facturi (de la acelasi furnizor) la valoarea gresita, de fapt am gresit cantitatea receptionata(am injumatatit-o); Nu am sesizat aceast lucru nici cand am facut decontarea, deoarece facturile aveau aceeasi valoare, si in luna noiembrie s-a efectuat o singura plata(cealalta plata s-a facut in decembrie). Firma aplica TVA la incasare. La sfarsit de luna imi apareau ambele facturi achitate, ele fiind inregistrate doar la jumatate din valoare lor. Daca las facturile inregistrate gresit in noiembrie(in ideea de a face regularizare la D300 si D394 in decembrie), am stocuri negative la marfa la sfarsitul lunii.

2. Tot in luna noiembrie la client nu am operat incasarea unei facturi(din avans), si prin urmare am colectat mai putin TVA.

Cum pot sa fac corectiile la TVA (am platit TVA mai mult)?
Sa fac cerere de decontarea a erorii materiale din decontul de TVA pt. ambele greseli sau sa incerc sa fac regularizari in decembrie?

Multumesc mult!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: corectie Decont TVA

#2 Mesaj de pomparaus »

Cum sa ai stocuri negative la marfa? Sa si vrei sa vinzi/descarci gestiunea, Saga te atentioneaza ca nu ai de unde sa scazi.
Lucreaza corect noiembrie, redepui D394 ipt.noiembrie si regularizezi tva-ul in decembrie.

Scrie răspuns