DECLARATIA 094

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

DECLARATIA 094

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

Declaratia 094 am inteles ca se depune pt toti cei care au TVA TRIMestrial? depinde de cifra de afaceri ?
am tot sunat la Anaf pt informatii insa fara rezultat.


multumesc

benczej899
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 13, 2014 11:25 am

Re: DECLARATIA 094

#2 Mesaj de benczej899 »

Se depun toti cei care sunt platitori trimestriali de TVA si nu au efectuat achizitii intracomunitare in anul 2020.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: DECLARATIA 094

#3 Mesaj de ovidiuo »

"- Persoanele impozabile care au utilizat trimestrul ca perioadă fiscală în anul precedent, care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri şi care nu au depăşit plafonul de 100.000 euro (echivalent în lei), trebuie să depună la organele fiscale competente, până la data de 25 ianuarie inclusiv, formularul (094) "Declaraţie privind cifra de afaceri în cazul persoanelor impozabile pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent", potrivit dispozițiilor legale în vigoare în domeniul TVA (titlul VII din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare).
- Nu au această obligație persoanele impozabile care solicită scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316, în vederea aplicării regimului special de scutire prevăzut la art. 310.
- Formularul 094 se depune și de către persoanele impozabile care au utilizat luna ca perioadă fiscală întrucât au efectuat în anul 2019 sau în anii anteriori achiziții intracomunitare de bunuri și care revin la utilizarea trimestrului, pentru că în anul 2020 nu au efectuat nicio achiziție intracomunitară de bunuri, iar cifra de afaceri nu a depășit plafonul de 100.000 euro.
"

.. se depune si de catre firmele care au fost la TVA lunar in 2020 si trec la TVA trimestrial in 2021 .. cel putin eu asa inteleg din ultimul rand (mai sus nitel) ..

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: DECLARATIA 094

#4 Mesaj de serbanv59 »

multumesc

simionf979
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 28, 2015 12:11 pm

Re: DECLARATIA 094

#5 Mesaj de simionf979 »

Bună ziua! Am un II înființat în septembrie, neplatitoare de TVA. Am făcut o livrare de cereale în aceasta perioada, din noiembrie sunt platitoare de TVA. Întrebarea mea este dacă în declarația 094 cifra de afaceri va fi 0 deoarece din noiembrie de când sunt plătitoare de TVA nu am livrat nimic sau va fi suma încasată din livrarea din septembrie?

Scrie răspuns