Preluare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ciureae
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 03, 2019 9:52 am

Preluare

#1 Mesaj de ciureae »

Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Am preluat o firma care are balanta pe decembrie 2020. Ce date trebuie sa introduc pentru a putea depune si bilantul? multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Preluare

#2 Mesaj de septimiuv »

Nu știi ce sume trebuie să ajungă în bilanț?

ciureae
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 03, 2019 9:52 am

Re: Preluare

#3 Mesaj de ciureae »

Eu o preiau din ianuarie 2021. Trebuie sa introduc balanta din decembrie 2020. Nu stiu daca imi face programul si bilantul sau nu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Preluare

#4 Mesaj de balazse »

Doar daca ai opta ca "luna de incepere a folosirii programului" sa fie "noiembrie 2020" si ai introduce soldurile din decembrie 2020.
Dar, totusi atentie mare, cum faci acest lucru (mai ales daca ai salariati, imobilizari).

ciureae
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 03, 2019 9:52 am

Re: Preluare

#5 Mesaj de ciureae »

La imobilizari am doar in 231 sold debit. Restul sunt amortizate. Salariati nu mai are din decembrie 2020.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Preluare

#6 Mesaj de septimiuv »

Faci bilanțul manual.

ciureae
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 03, 2019 9:52 am

Re: Preluare

#7 Mesaj de ciureae »

ok. Multumesc frumos.

bogdanr2
Mesaje: 99
Membru din: Lun Oct 22, 2018 9:30 pm

Re: Preluare

#8 Mesaj de bogdanr2 »

Am si eu nevoie de ajutor:
Preiau firma cu 1.01.2021,introduc balanta la dec 2020 in preluare date contabile. Am sold 401-introduc in intrari cu 01.01.2021 sumele de la furnizorii din balanta pe 891- cu tva 0( firma mea este platitoare de tva).
Balanta la decembrie - totul este ok.
Balanta la ianuarie imi arata solduri finale cu minus(exact suma furnizorilor).... ce trebuie sa fac? Ce nu fac bine?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Preluare

#9 Mesaj de balazse »

Facturile le introduci cu data efectiva a lor, adica anterior 01.01.2021 (iar la validare nu genereaza nota contabila, citeste manualul de utilizare).

bogdanr2
Mesaje: 99
Membru din: Lun Oct 22, 2018 9:30 pm

Re: Preluare

#10 Mesaj de bogdanr2 »

Multumesc

bogdanr2
Mesaje: 99
Membru din: Lun Oct 22, 2018 9:30 pm

Re: Preluare

#11 Mesaj de bogdanr2 »

Si in cazul in care ai sold in balanta la 401 analitic, insa nu ai facturi care sa demonstreze acel sold, cum se procedeaza? Preiei balanta cu sold total 401 , apoi cum il defalci pe analitic? Sau nu il mai defalci ? Si cum stingi datoria daca nu defalci?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Preluare

#12 Mesaj de balazse »

In primul rand ar trebui sa stiut exact de unde provine soldul (poate te ajuta si jurnal cumparari, daca discutam despre facturi cu TVA la incasare).
Daca soldul nu este real, ar trebui solicitat un sold de la furnizor si confruntat diferentele.
Daca doresti poti sa treci la "nr. doc." textul "sold 2020" si daca cu timpul aflii componenta il poti sterge si reintroduci corect.

bogdanr2
Mesaje: 99
Membru din: Lun Oct 22, 2018 9:30 pm

Re: Preluare

#13 Mesaj de bogdanr2 »

Problema este ca fostul contabil nu vrea sa imi dea nimic...si balanta asta , sunt norocoasa ca o am. Am confruntat soldul din balanta cu fisa de la furnizor si , la furnizor apar toate facturile achitate.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Preluare

#14 Mesaj de pomparaus »

Eu cand vad postari cu "fostul contabil nu vrea sa imi dea nimic", credeti-ma ca nu cred, pur si simplu : nu cred.
Nici-un contabil nu are voie sa nu dea actele, nu tie viitorul contabil, ci administratorului firmei si daca intr-adevar nu vrea sa dea actele are el un motiv (banuiesc) si acela ar fi ca d-nul administrtator are datorie la acel contabil, nu l-a platit si e singura lui arma cu care lupta cu acel administrator, sau, nu are nici-un contract cu acea firma in baza caruia sa fie tras la raspundere.
Nu eu contabil ma lupt sa preiau contabilitatea de la fostul contabil, ci tu administrator imi aduci o balanta analitica in primul rand si apoi restul documentelor pe care le solicit eu.
Bogdanr2 : totusi ai o balanta - si zici ca ai confruntat soldul din balanta cu fisa de la furnizor : nu de la fostul contabil le ai?!
Spuneti fratilor ca aveti nevoie de ajutor ca nu va descurcati cu "manualul de utilizare" si vreti suport , dar hai totusi sa nu mai folosim "fostul contabil nu vrea ...", pt.ca majoritatea de pe aici suntem contabili si eu nu cred ca vreunul dintre noi ar proceda asa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Preluare

#15 Mesaj de tomac »

@pomparaus
Ba sunt care procedează așa. Spre exemplu eu nu dau nimic din ceea ce am lucrat eu dacă am probleme cu firma respectivă raportat la bani. Adică îi dau toate documentele firmei lui, dar nu dau balanță, nu dau jurnal, nu dau nimic din ceea ce am lucrat eu și nu este achitat. Dacă nu am nici o pretenție financiară sau dacă pur și simplu nu mai vreau să aud de firma aia dau tot, dar în format electronic nu listat.
Recent m-am lovit de o chestiune nouă pentru mine: am primit baza de date a unei firme noi, dar nu am primit parola de acces la REVISAL pe motiv că fostul contabil pretindea că este parola alocată lui pe motiv că a fost trecut la împuternicit. Oricât am încercat să explic faptul că e parola firmei, nu am avut nici o șansă. Așa că acum trebuie să obțin o parolă nouă de acces la REVISAL.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns