ACORDARE CIC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

ACORDARE CIC

#1 Mesaj de pomparaus »

Buna dimineata,
Imi doresc sa aud si parerile voastre in urmatorul caz : un salariat a carei sotie nu a lucrat niciodata a beneficiat de concediu ingrijire copil pana in nov.2020, activandu-i CIM-ul cu 26.11.2020 si lucreaza in continuare. Aflasem ca sotia lui va naste in aceasta perioada si am vorbit cu diverse persoane si am ajuns la concluzia ca NU mai beneficiaza de CIC. Sotia lui a nascut acum o saptamana si azi de dimineata ma suna administratorul sa ii fac dosarul pentru CIC, pt.ca cei de la asistenta sociala Rm.Valcea i-au zis ca DA beneficiaza de CIC si sa intocmeasca dosarul sa il depuna : mai beneficiaza acest salariat de CIC, sau el nu a inteles bine si probabil beneficiaza de vreun ajutor ceva?!
Multumesc mult si astept cu interes parerile voastre care sunt importante pentru mine.

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: ACORDARE CIC

#2 Mesaj de pomparaus »

Am vorbit acum la Directia de Asistenta Sociala si mi-au zis ca DA , beneficiaza, are vechime de la mine cele 2 luni si vin ei cu diferenta de 10 luni de stagiu. Deci indemnizatia pentru crestere copil nu este doar vechime in munca ci si stagiu de cotizare pt.un alt CIC (cazul meu).

mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

ACORDARE CIC

#3 Mesaj de mereutad482 »

In stabilrea stagiului de cotizare CIC se poate alege perioada de calcul ?
O salariata a aflat ca este in luna a 2-a, are vechime neintrerupta de 5 ani, dar momentan are salariul mai mic decat anul trecut. Isi va putea alege acea perioada in calculul indemnizatiei?
Mai mult, anul trecut a avut un al doilea loc de munca la o societate de constructii. Ii va fi luata in calcul aceasta perioada? Este in ultimele 24 de luni, dar nu in ultimele 12...

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: ACORDARE CIC

#4 Mesaj de pomparaus »

Se iau in calcul ultimile 12 luni inainte de nasterea copilului.

tobosv790
Mesaje: 2461
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: ACORDARE CIC

#5 Mesaj de tobosv790 »

Mai nou, la versiunea 538 se emite adeverinta CIC pentru ultimile 24 luni. SUPER. Dar cand vreau sa o emit, undeva scrie:"completati data nasterii copilului". EU unul nu am reusit sa gasesc LOCUL unde as putea sa fac asta. Va rog sa ma ajutati! Multumesc!

gheorghei642
Mesaje: 739
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: ACORDARE CIC

#6 Mesaj de gheorghei642 »

tobos790: Completati data nasterii copilului cu data initiala a intervvalului - colt dreapta superior in dreptul " De la " ...........

tobosv790
Mesaje: 2461
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: ACORDARE CIC

#7 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc!

Scrie răspuns