impozit casa de marcat microintreprindere /pfa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
matesi519
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 1:20 pm

impozit casa de marcat microintreprindere /pfa

#1 Mesaj de matesi519 »

Buna ziua ,va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele probleme:
1 =o microintreprindere achizitioneaza o casa de marcat in 2.11.2018 :in trimestrul Iv din 2020 poate sa deduca costul achizitiei casei de marcat direct din impozitul final calculat adica scazind valoarea casei din impozitul de plata
2 =un pfa neplatitor de tva achizitioneaza o casa de marcat in 29.08.2018 :la venitul net+valoarea casei de marcat +16%
ipozit de plata -costul casei de marcat =impozit de platit
-daca venitul net este cu ,,-"
3 =un pfa neplatitor de tva achizitioneaza o casa de marcat in 10.08.2020 ,deducerea casei de marcat se scade direct din impozitul final de platit

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit casa de marcat microintreprindere /pfa

#2 Mesaj de tomac »

1. în acest caz, în trimestrul IV 2020 și doar atunci, adună valoarea casei de marcat la baza impozabilă din trimestru și din impozitul datorat deduce c/v casei de marcat. Dacă valoarea casei de marcat este mai mare decât impozitul datorat, se va deduce o sumă egală cu impozitul urmând ca diferența să se deducă în trimestrele următoare.
2. NU. De ce +16%? Nu. La venitul impozabil în declarația unică se va adăuga valoarea casei de marcat, se va aplica impozitul pe venitul impozabil astfel recalculat și apoi se va deduce valoarea casei din impozit. La fel, dacă valoarea casei este mai mare decât impozitul, diferența se va reporta în anii următori. Dacă are pierdere fiscală, nu deduce nimic. Va deduce în următorii 7 ani dacă va recupera pierderea și va avea venit impozabil și impozit datorat.
3. da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

matesi519
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 1:20 pm

Re: impozit casa de marcat microintreprindere /pfa

#3 Mesaj de matesi519 »

multumesc

niciud
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 15, 2020 9:12 pm

Re: impozit casa de marcat microintreprindere /pfa

#4 Mesaj de niciud »

Buna ziua,
O intreprindere individuala care si-a inceput activitatea in martie 2021 si o suspenda in octombrie 2021 la ONRC, urmata de predarea memoriei fiscale la ANAF, are dreptul sa isi deduca din impozit costul achizitiei casei de marcat (iar daca ramane cu o parte din cost de dedus isi poate deduce in continuare daca isi reia activitatea dupa suspendarea de 3 ani) ?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit casa de marcat microintreprindere /pfa

#5 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns