declaratie unica intreprindere familiala

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

declaratie unica intreprindere familiala

#1 Mesaj de puscasz »

Nu m-am mai intalnit cu aceasta situatie, va rog ajutorul. Cum completez declaratia unica pentru o intr. familiala, pe numele cui? sunt doua persoane in familie. Fac pe numele unuia, sau pentru amandoi? Cum impart veniturile? Ele nu sunt distinct mentionate pe persoane. Fac doua declaratii , sau numai pentru titular? Mi-ar prinde bine niste sfaturi precise, multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie unica intreprindere familiala

#2 Mesaj de balazse »

Daca IF, atunci trebuie sa existe un contract in acest sens, unde este mentionat membrii si procentaj.
Venitul obtinut la nivel de IF se imparte conform acelui contract, si se declara prin D.204 pe CIF (needitabil, editabil) pana pe 01.03.2021 (vezi Calendar obligatii fiscale 2021).
Conform sumelor din D.204, vei completa pentru fiecare persoana declaratia unica pe CNP.

puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

Re: declaratie unica intreprindere familiala

#3 Mesaj de puscasz »

multumesc frumos de explicatii, mi-au fost foarte utile

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: declaratie unica intreprindere familiala

#4 Mesaj de meira »

Intreprindere familiala cu trei membri.
1. Cum se scade contravaloarea casei de marcat in declaratia unica? Impart valoarea casei de marcat in functie de procentele detinute de cei trei membri?
2. S-au incasat sume conform OUG 30/2020 si OUG 132/2020. La fel, se impart la trei si se declara in fiecare declaratie unica?

Scrie răspuns