Configurare semifabricate SAGA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stefanc150
Mesaje: 7
Membru din: Mie Oct 01, 2014 10:00 am

Configurare semifabricate SAGA

#1 Mesaj de stefanc150 »

Buna ziua,

SC producatoare de tamplarie PVC pana acum achizitiona geamul termoizolant(sticla) insa incepand cu 01.01.2021 a inceput si productia geamului termoizolant in regie proprie, deci nu va mai cumpara geamul pentru lucrarile ei dar va si vinde geam termoizolant altor societati producatoare de tamplariePVC/ALUMINIU.

Cum pot configura in saga productia de semifabricate si apoi sa pot face transferul la materii prime pentru a o utiliza in lucrarile de tamplarie PVC ale societatii?

Va multumesc mult pentru raspuns!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare semifabricate SAGA

#2 Mesaj de balazse »

Pentru semifabricat ii faci retetar, sau il produci si treci ceea ce ai consumat.
Daca ai nevoie sa il vinzi, pur si simplu il vinzi.
Daca ai nevoie ca si consumabil pentru un produs finit, il adaugi pe partea de consumuri, sau il introduci in retetarul pentru produsul finit.

stefanc150
Mesaje: 7
Membru din: Mie Oct 01, 2014 10:00 am

Re: Configurare semifabricate SAGA

#3 Mesaj de stefanc150 »

Am facut productie insa programul face 345=711 si eu as vrea sa-mi faca nota 341=711 pentru productie semifabricatului. Si nu stiu cum setez acest lucru.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare semifabricate SAGA

#4 Mesaj de balazse »

Verifica pe ce articol ai facut productia, adica in coloana "tip" sa apara "semifabricat" in loc de "produs finit".

stefanc150
Mesaje: 7
Membru din: Mie Oct 01, 2014 10:00 am

Re: Configurare semifabricate SAGA

#5 Mesaj de stefanc150 »

Va multumesc!

M-ati luminat:)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Configurare semifabricate SAGA

#6 Mesaj de danilevicis »

Un articol semifabricat poate fi si achizitionabil? Adica pe fisa lui intra si din productie dar si prin cumparare?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Configurare semifabricate SAGA

#7 Mesaj de pinteae »

Inteleg ca vrei sa simplifici lista de articole.
Tehnic, aplicatia SAGA permite sa configurezi tipul de articol, astfel incat sa-l poti receptiona.
Dar, in opinia mea, prin natura operatiunii, nu ai de-a face cu o achizitie de semifabricat, ci cu achizitia unui articol de materie prima.
Insa, nu cred ca cineva ar putea sa aiba vreo obiectie asupra modului tau de operare. In cele din urma, atat semifabricatul produs de catre tine, cat si cel achizitionat de la furnizori, va fi utilizat in consumul intern, pentru obtinerea unor noi produse finite.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Configurare semifabricate SAGA

#8 Mesaj de danilevicis »

Da, așa este! Nu vreau neaparat să simplific lista de articole, insa vreau sa simplific modul de operare si sa ma asigur ca este corect. Sa am o vedere de ansamblu a fisei. Ma gandeam la notele contabile. Pe de o parte am la intrari atât 341=711 dar si 341=401 iar la iesiri 711=341. Pt partea care a intrat prin 401 mă gândeam sa nu fie ceva probleme la 711. Intradevar este folosit ca materie prima pt obt de produse finite.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns