Diferente pret produse finite

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Diferente pret produse finite

#1 Mesaj de heresteanuc413 »

Buna ziua,
cu scuzele de rigoare daca acest subiect a mai fost abordat. :)
Apelez la bunavointa dvs. de a ma ajuta cu un sfat.
Am o activitate de productie. Anul trecut am incercat cat am putut sa tin evidenta la costul efectiv: materii prime, materiale, utilitati, chirie, salarii.
Doar ca a fost foarte greu, pentru ca facturile imi veneau cu intarziere, apareau noi costuri de care nu stiam si tot asa.
Anul acesta as vrea sa bag in costul de productie ce stiu la momentul initial (materii prime, materiale, salarii), iar ce vine peste sa le evidentiez in 348.
Si aici vine intervine debusolarea mea: daca eu repartizez diferentele 345=348, cum fac sa-mi dea soldul din balanta cu cel din Situatia Stocurilor?
Sau e o tampenie ce zic?! Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4179
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Diferente pret produse finite

#2 Mesaj de pomparaus »

Diferentele nu se repartizeaza prin 345=348, 348 lucreaza cu 711 (pozitiv sau negativ), fara a afecta 345.

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Diferente pret produse finite

#3 Mesaj de heresteanuc413 »

Multumesc frumos, dar OMFP 1802 zice asta:

286. ‐ (1) În funcție de specificul activității, pentru determinarea costului pot fi folosite, de
asemenea, metoda costului standard, în activitatea de producție sau metoda prețului cu amănuntul, în
comerțul cu amănuntul.
(2) Costul standard ia în considerare nivelurile normale ale consumurilor de materiale şi
consumabile, manoperei, eficienței şi capacității de producție. Aceste niveluri trebuie revizuite periodic şi
ajustate, dacă este necesar, în funcție de condițiile existente la un moment dat.
(3) Diferențele de preț față de costul de achiziție sau de producție trebuie evidențiate distinct în
contabilitate, fiind recunoscute în costul activului.
(4) Repartizarea diferențelor de preț asupra valorii bunurilor ieşite şi asupra stocurilor se
efectuează cu ajutorul unui coeficient care se calculează astfel:

Si am gasit si asta:

https://auditeam.ro/monografie-contabil ... -pret.html

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Diferente pret produse finite

#4 Mesaj de tomac »

Nu există suport pentru 348 în SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Diferente pret produse finite

#5 Mesaj de danilevicis »

Cristi, eu nu am folosit pana acum 348. Este vreo problema daca nu se folosesc diferentele de pret?
Adica, am incercat ca pretul prestabilit in ecranul de productie sa reflecte cat mai bine costul efectiv al productiei.
In reteta produsului, pe langa materiile prime principale si alte materiale consumabile, este ok sa se introduca cat mai detaliat si componente gen utilitati, amortizare, salarii? (asta dupa o fundamentare tehnica in prealabil). Facturile de utilitati, salariile, sunt deja date pe cheltuiala oricum prin clasa 6, dar la nivel de produs este oportun sa le bag in reteta individuala, daca stiu cat si cum?
Care-i cutuma cel am des folosita de contabili, pentru a opera in ecranul de productie Saga? Ma gandesc daca sa mai schimb ceva sau nu?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Diferente pret produse finite

#6 Mesaj de tomac »

Nu este nici o problemă. Nici eu nu-l folosesc.
Folosesc includerea în rețetă, pe lângă materiale și a unor costuri calculate de mine pe unitate de produs, folosind tipul nedefinit. Spre exemplu am
- materie prima 1 - 1 kg
- materie prima 2 - 0,5 kg
- auxiliare - 0,3 kg
- nedefinit - salarii - 5 lei
- costuri directe - 6 lei
- costuri indirecte - 1 leu
și așa se preia în producție, prețul fiind calculat la nivel de cost, nu la preț prestabilit.
Eu am calculat cât anume aloc făcând niște calcule de repartizare a costurilor pe total cantitate produsă a tuturor produselor finite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Diferente pret produse finite

#7 Mesaj de danilevicis »

Super! Mulțumesc, așa am gândit și eu, aveam nevoie de o confirmare. Te rog mult, aș mai avea nevoie de încă o părere:

Până la obținerea producției din ecranul de Producție, eu mai folosesc o etapă înainte ( semifabricate, 341) în ecranul Dezmembrări. Aici dezmembrez/descarc Articolul X in valoare de 10.000 lei și încarc/obțin din el, 5 buc Articole Y1,Y2,Y3,Y4,Y5, toate 5 adunate individual au valoarea totală sus la încarcări de 10.000 lei. Adică de cât dezmembrez tot de aceiasi valoare incarc.
Intrebare: pot să fac că am descărcat pe X de 10.000 lei și am obținut 5 semifabricate de 13.000 lei? Pe acelasi principu, că la obținerea lor costul a crescut prin salariile oamenilor din secția respectivă?

Later edit: nu-i așa că producția este cea mai nasoală din toată contabilitatea? eu o urăsc, coșmarul vieții mele
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Diferente pret produse finite

#8 Mesaj de tomac »

Da, la dezmembrare e logic să am fie aceiași valoare fie rezultanta să fie mai mare față de cât descarc.
E grea pentru cine nu pricepe. Problema celor mai mulți contabili care dau de producție este că nu reușesc să priceapă corect procesul tehnologic. Eu am avut caz în care am mers în fabrică să văd fiecare ciclu de producție și să înțeleg cum se fabrică. Apoi am putut transpune, contabil, tot acel proces de producție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Diferente pret produse finite

#9 Mesaj de danilevicis »

Da, așa este, mulțumesc!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: Diferente pret produse finite

#10 Mesaj de cerbui »

Era o vorba la contabilii batrani care spunea asa:Cine cunoaste postcalculul unei intreprinderi,este un bun contabil.

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Diferente pret produse finite

#11 Mesaj de heresteanuc413 »

Multumesc frumos pentru lamuriri!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Diferente pret produse finite

#12 Mesaj de danilevicis »

tomac scrie: Vin Mar 19, 2021 5:05 pm Da, la dezmembrare e logic să am fie aceiași valoare fie rezultanta să fie mai mare față de cât descarc.
E grea pentru cine nu pricepe. Problema celor mai mulți contabili care dau de producție este că nu reușesc să priceapă corect procesul tehnologic. Eu am avut caz în care am mers în fabrică să văd fiecare ciclu de producție și să înțeleg cum se fabrică. Apoi am putut transpune, contabil, tot acel proces de producție.
Vreau să vă întreb dacă vi se pare oportună ideea mea. Am trimis mail la Saga cu aproximativ urmatoarele cuvinte:

Pentru contabilitatea de gestiune, sa introduceti in ecranul de Articole, langa reteta, un buton care sa conțină asemanator rețetei un proces verbal de dezasamblare. Acesta ar putea fi precompletat cu articolele care se vor incarca in momentul in care in procesul de fabricare o componenta intreaga se va dezasambla in ecranul de dezmembrari si se vor incarca automat cu articolele rezultante predefinite in acel P.V.!

Eu am mai facut in trecut o astfel de cerinta si revin asupra ei pentru ca managerii imi cer acest lucru si ei nu inteleg de ce nu s-ar putea automatiza. Mie mi se pare ideea buna si relativ usor de introdus daca se vrea.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diferente pret produse finite

#13 Mesaj de pinteae »

Poate ca ar fi utila pentru o anumita categorie de utilizatori, dar nu vad cat de oportuna este o astfel de "automatizare", atata timp cat operatiunea de dezmembrare este destul de rar intalnita.
De regula, atunci cand se ajunge la dezmembrare, partile componente rezultate in urma dezmambrarii, care sunt utile pentru societate si pe care doreste sa le inregistreze in gestiune, pot sa fie diferite de la un articol la altul, chiar daca provin din acelasi cod de articol. Sa primeasca un pret unitar de intrare diferit.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Diferente pret produse finite

#14 Mesaj de septimiuv »

Când dezmembrezi zeci de porci pe zi e altceva.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diferente pret produse finite

#15 Mesaj de pinteae »

Sincer sa fiu, nu m-am gandit la "dezmembrare", ca o alternativa la productie. Noi utilizam modulul de productie, pentru "dezmembrarea" animalelor. Merci de pont, o sa incercam si noi varianta. :idea:
Eugen Pintea

Scrie răspuns