devalidare decembrie 2020

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

devalidare decembrie 2020

#1 Mesaj de niculcea »

Buna seara,
Am inchis luna decembrie, am dat validare inchidere luna dec, dar vreau sa revin pentru niste corectii. Butoanele de devalidare nu sunt active, indiferent ce luna as selecta.
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Nu vreau sa restaurez ultima salvare, pentru ca pierd din datele introduse. Exista alta varianta de a reveni la luna anterioara?
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: devalidare decembrie 2020

#2 Mesaj de paturcai »

Ati inchis - de exemplu - luna ianuarie 2021 si dvs. v-ati dus la decembrie DIRECT.
Mergeti si vedeti care este ultima luna inchisa.
Ca sa vedeti care este ultima luna inchisa, mergeti la inchidere luna, alegeti din dreapta ULTIMA LUNA care va apare in lista derulanta; dupa ce ati ales ultima luna incepeti cu devalidarile pana ajungeti la luna pe care doriti sa o lucrati din nou sau sa faceti modificari.

Pe viitor: vreti sa va duceti in spate cu devalidarile, atunci o luati pas cu pas de la ultima luna validata si devalidati in spate pana unde vreti sa lucrati/modificati; nu mergeti cu validarile pana la ianuarie 2021 (inclusiv) si apoi va aduceti aminte ca martie 2020 trebuie sa fie devalidat si vreti sa devalidati martie 2020; nu merge asa.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns