REGIM TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

REGIM TVA

#1 Mesaj de pomparaus »

Buna ziua,
Am si eu va rog nevoie de sfaturile voastre in urmatorul caz : am factura emisa de Bolt Operations cu VAT Estonia in numele Trans...SRL platitor de TVA care efectueaza servicii transport pentru firma mea X. Factura contine TVA. Am facuri emise tot de ei in numele unor PFA-uri neplatitoare de tva (fc.fara tva) care imi presteaza servicii transport catre firma mea X.
Eu firma X (cu cod special de TVA) am obligatia de a inregistra factura cu tva-ul pe care trebuie sa il declar prin 301+390 si sa il platesc la stat, sau, avand in vedere ca serviciul de transport se efectueaza pe teritoriul Romaniei dpdv TVA ma incadrez la exceptii si nu trebuie sa evidentiez tva-ul?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REGIM TVA

#2 Mesaj de tomac »

Nu au și cod de România?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: REGIM TVA

#3 Mesaj de pomparaus »

Nu, Bolt Operations care factureaza in numele prestatorilor de servicii catre firma mea (X) are doar VAT Estonia. Prestatorii (unii dintre ei sunt platitori de TVA si pe factura sunt toate datele de identificare ale lor, factura continand TVA 19%, iar altii sunt PFA fara TVA, factura emisa fara TVA). Serviciile de transport (am vorbit cu administratorul si mi-a zis ca sunt servicii de taximetrie) sunt efectuate in Romania.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: REGIM TVA

#4 Mesaj de pinteae »

Serviciul fiind prestat pe teritoriul RO, iar firma ta fiind inregistrata ca platitoare de TVA pentru servicii intracomunitare, nu trebuie sa platesti la stat TVA aferenta facturilor de transport.
In schimb, ai obligatia declararii prin 301+390 a comisionului perceput de Bolt.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: REGIM TVA

#5 Mesaj de pomparaus »

Te rog sa detaliezi .Mergem pe studiu de caz am factura emisa de Bolt VAT:....care factureaza in numele TRANS...SRL ce presteaza serviciu pt.firma mea X fc. = 35.70 lei (30 lei baza + 5.7 lei tva) - 8 lei comision = 27.70 lei, valoare achitata de firma mea X catre Trans.
Cum ar trebui inregistrata aceasta factura.
Multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: REGIM TVA

#6 Mesaj de pinteae »

Firma ta X trebuie sa-i comunice partenerului Bolt codul de TVA pentru achizitii intracomunitare de servicii.
Pentru refacturarea serviciilor, firma Bolt va aplica structura de comisionar.
Avand in vedere ca serviciul prestat de ei este un serviciu intracomunitar, pentru comisionul perceput trebuie sa aplice scutirea de TVA.
Ca atare, factura emisa de Bolt va contine valoarea serviciilor de taximetrie, refacturate conform facturii emise de firma de taximetrie si comisionul lor, in valoare neta, pentru care aplica taxarea inversa.
Un client de-al nostru a avut o situatie similara, cu facturi emise de Uber BV. Pe factura aparea distinct valoare refacturata, comisionul lor si mentiune privind aplicarea taxarii inverse pentru comision.
Alaturi de factura lor, primeam facturile emise pentru serviciile de taximetrie, pe care era aplicat regimul de TVA specific prestatorului.
Din datele furnizate de tine inteleg faptul ca firma Bolt iti emite o factura de 35,70 lei (inclusiv TVA), ca retine un comision de 8 lei si ca vireaza catre firma de taximetrie 27,70 lei, dar nu am inteles care este valoarea serviciului de taximetrie.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: REGIM TVA

#7 Mesaj de pomparaus »

Nu am zis ca imi factureaza mie BOLT ci factureaza prestatorilor de servicii in numele meu firma X .
Firma Bolt nu imi emite mie factura, ci factureaza lui SC TRANS...SRL dreapta sus factura cu datele de identificare ale lui TRANS platitor de TVA in numele clientului X cu datele de identificare stanga sus factura (cu cod special de tva). TRANS... face serviciul de taximetrie pentru mine firma X. Bolt are toate datele de identificare jos factura cu VAT Estonia.
Pe factura scrie "servicii transport'" - valoarea serviciului este 35.70 diminuat cu un comision specificat in mijlocul facturii si ramane rest de plata 27.70 lei (atat a platit X catre TRANS).

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: REGIM TVA

#8 Mesaj de pinteae »

Daca bine am inteles, factura pe care o primeste firma X (adica a ta), are valoarea de 35,70 lei, la nivelul valorii serviciului prestat de firma Trans.. si achita efectiv doar suma de 27,70 lei?
Nu cumva firma X achita diferenta de 8 lei catre Bolt?
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: REGIM TVA

#9 Mesaj de pomparaus »

Nu, firma mea X achita doar lui TRANS suma de 27.70 lei (factura diminuata cu comisionul) prin card bancar ce apare in extrasul de banca.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: REGIM TVA

#10 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, factura primita de voi fiind in valoare de 35,70 lei, pentru care aveti obligatia achitarii sumei de 27,70 lei (ceea ce mi se pare foarte tare), diferenta de 8 lei o vei inchide prin venituri.
In acest caz nu ai nicio obligatie declarativa, deoarece tu nu ai nicio relatie comerciala cu firma Bolt.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: REGIM TVA

#11 Mesaj de pomparaus »

Multumesc pinteae: asa am procedat, dar vroiam sa ma asigur ca am procedat corect.

Scrie răspuns