Jocuri de noroc

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bogdanr2
Mesaje: 99
Membru din: Lun Oct 22, 2018 9:30 pm

Jocuri de noroc

#1 Mesaj de bogdanr2 »

Buna, am urmatoarea problema si va rog ajutor:
SRL , incaseaza comision din pariuri. Problema mea este ca administratorul a jucat si el online de pe cardul firmei si de pe cel personal, si a castigat ceva bani .... banii vor intra atat pe cardul firmei cat si pe cel personal.
Pe ce cont integistrez venitul incasat pe firma si cat impozit trebuie sa ii dau la plata? Ma puteti ajuta cu o baza legala ? 🙈

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Jocuri de noroc

#2 Mesaj de pinteae »

- ct. 7588 (OMFP 1802);
- impozit pe profit sau pe micro, in functie de regimul de impozitare al societatii (Codul fiscal).
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Jocuri de noroc

#3 Mesaj de balazse »

Intreb si eu, societatea poate avea asemenea activitate? :D
Sincer nu inteleg pe acesti administratori de incurca banii firmei cu cei personali.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Jocuri de noroc

#4 Mesaj de pinteae »

Atata timp cat activitatea de jocuri de noroc este legala, iar sumele "jucate" sunt din profitul net al societatii, nu vad de ce nu ar putea sa-si "investeasca" banii in astfel de activitati.
Eu sincer sa fiu, nu stiu sa existe anumite restrictii pentru firme, care sa le impiedice participarea. Poate exista.
Eugen Pintea

bogdanr2
Mesaje: 99
Membru din: Lun Oct 22, 2018 9:30 pm

Re: Jocuri de noroc

#5 Mesaj de bogdanr2 »

pinteae scrie: Vin Mar 05, 2021 8:47 am - ct. 7588 (OMFP 1802);
- impozit pe profit sau pe micro, in functie de regimul de impozitare al societatii (Codul fiscal).
Multumesc mult 🤗🤗

pomparaus
Mesaje: 4192
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Jocuri de noroc

#6 Mesaj de pomparaus »

Asta e un caz fericit ca acest administrator a castigat si nu a pierdut : atunci cum inregistrati pierderea?! Are dreptate @balazse!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Jocuri de noroc

#7 Mesaj de pinteae »

pomparaus scrie: Vin Mar 05, 2021 4:40 pm Asta e un caz fericit ca acest administrator a castigat si nu a pierdut : atunci cum inregistrati pierderea?! Are dreptate @balazse!
Spune-mi te rog, de ce o pierdere din activitatea curenta, este mai "legala" decat pierderea dintr-o astfel de tranzactie?
Daca domeniul in care a investit nu este ilegal, de ce ar fi ilegala, sau nedeductibila, investitia ca atare?
In afaceri, nimeni nu-ti garanteaza castigul.
Sun convins ca unii colegi de pe forum, nu sunt de acord cu parerea mea, dar, din moment ce apar astfel de situatii, cred ca este un subiect bun de dezbatere.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4192
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Jocuri de noroc

#8 Mesaj de pomparaus »

Asta am si incercat, sa dezbatem si chiar m-a amuzat acest subiect : mi-l imaginez pe acel administrator cum trudea din greu, jucand banii firmei pentru obtinerea de venituri.
Nu am folosit cuvintele legal sau ilegal, am intrebat (retoric) daca pierdea..........

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Jocuri de noroc

#9 Mesaj de balazse »

Daca tot dezbatem.
Ramane de lamurit daca documentul emis pentru jocul de noroc, s-a emis pe firma sau persoana fizica, deoarece conform OUG.77/2009 (sper sa mai fie valabila, sursa: http://onjn.gov.ro/legislatie-2/) apare:
Ordonanța de urgență nr.77 din 24 iunie 2009 privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc scrie:ART. 7
(1) Prin participant la jocul de noroc se înţelege orice persoană fizică majoră, cu vârsta de cel puţin 18 ani împliniţi, care doreşte şi are dreptul legal să participe la jocuri de noroc autorizate în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă şi a reglementărilor specifice. Participarea la joc presupune acceptarea necondiţionată a regulamentului respectivului joc de noroc.
(2) Se interzice participarea la jocuri de noroc tradiţionale a persoanelor care nu deţin asupra lor acte de identitate valabile.
De altfel, daca s-a emis pe persoana fizica si s-a efectuat retinerea la sursa a impozitului, atunci s-a efectuat pe CNP, ca urmare de ce s-ar considera venit pentru firma.
Faptul ca a folosit administratorul banii pentru asa ceva ramane de lamurit daca ii corect sau nu.

pomparaus
Mesaje: 4192
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Jocuri de noroc

#10 Mesaj de pomparaus »

Nici-unul dintre noi nu i-a contestat dreptul de a juca, ci faptul ca "a jucat si el online de pe cardul firmei si de pe cel personal, si a castigat ceva bani .... banii vor intra atat pe cardul firmei cat si pe cel personal" cum a postat @bogdanr2. Cine ar trebui sa ne lamureasca daca e corect sau nu?!

mocanum701
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 08, 2016 11:43 am

Re: Jocuri de noroc

#11 Mesaj de mocanum701 »

Buna ziua, ma puteti ajuta cu monografia si modul de facturare a participantilor la jocuri de indemanare si cultura generala online si totodata in ce mod pot trimite cadourile castigate de participanti si de ce documente insotitoare este nevoie. Multumesc anticipat

Scrie răspuns