facturare avize masa lemnoasa catre pers fizice

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

facturare avize masa lemnoasa catre pers fizice

#1 Mesaj de vranceam »

Va rog sa ma ajutati cu baza legala ,daca exista, in legatura cu facturarea obligatorie a avizelor cu masa lemnoasa emise catre populatie si incasate prin casa de marcat,lemn foc.Eu nu am facut si facturi pentru acestea pana acum,clientul avea ca document de insotire avizul cu bonul capsat insa vad in alte evidente ca unii factureaza fiecare aviz emis catre persoane fizice ,evident,toate datele raportate in d394.In contabilitate am inregistrat fiecare aviz separat pentru descarcarea de gestiune si acesta avea atasat un duplicat de bon pentru a inregistra si valoarea produselor vandute.Mi se pare o munca inutila si fara rost atata timp cand legea spune ca se va elibera factura la cererea persoanei fizice.Exista ceva prevedere specifica legata de facturare catre persoane fizice pentru masa lemnoasa si nu stiu eu?
MULTUMESC!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: facturare avize masa lemnoasa catre pers fizice

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu zic ca procedezi corect.

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: facturare avize masa lemnoasa catre pers fizice

#3 Mesaj de vranceam »

Multumesc,vad evidente incarcate cu CNP URI si sute clienti persoane fizice ce cumpara lemn foc prin casa de marcat .Daca as fi lucrat asa trebuia sa imi fac o alta firma in SAGA pt ca era prea incarcata cu zeci de clienti lunar.Plus acte GDPR.Dar vad ca alti contabili asa fac,dupa ce a iesit un haos si au abandonat clientii,unii vin la mine si incerc sa pricep logica de a umple un dosar si un program cu facturi inutile

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: facturare avize masa lemnoasa catre pers fizice

#4 Mesaj de pomparaus »

Doar daca persoana fizica solicita factura, ii emiti factura, dar in rest, BF prin casa e suficient.

Scrie răspuns