Indemnizatie de detasare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
palt
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 18, 2021 11:32 am

Indemnizatie de detasare

#1 Mesaj de palt »

Buna ziua, pentru angajati detasati transnational trebuie acordate indemnizatii de detasare, pentru care se calculeaza numai sanatatea si impozitul. Oare cum se rezolc asta in program? Va multumesc anticipat. :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Indemnizatie de detasare

#2 Mesaj de tomac »

Trecând suma la alte venituri în statul de salarii. Sau configurând o rubrică nouă în configurare salarii dacă vreți ca pe fluturași să apară explicit, distinct, acea sumă cu explicația dorită.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Indemnizatie de detasare

#3 Mesaj de pinteae »

palt scrie: Joi Mar 25, 2021 1:37 pm ... pentru care se calculeaza numai sanatatea si impozitul. ...
Am o curiozitate: fiind venituri primite in calitate de salariat, de ce nu se datoreaza si CAS?
Eugen Pintea

palt
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 18, 2021 11:32 am

Re: Indemnizatie de detasare

#4 Mesaj de palt »

pinteae scrie: Vin Mar 26, 2021 5:29 pm
palt scrie: Joi Mar 25, 2021 1:37 pm ... pentru care se calculeaza numai sanatatea si impozitul. ...
Am o curiozitate: fiind venituri primite in calitate de salariat, de ce nu se datoreaza si CAS?
Buna ziua!
Conform Codul Fiscal Art. 142 lit. g.
Mersi!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Indemnizatie de detasare

#5 Mesaj de pinteae »

Daca salariatii tai beneficiaza de scutire de CAS, incadrandu-i la art. 142 lit. g), de ce sa aplici impozitul si sanatatea?
Inseamna ca poti aplica scutirea de impozit conform art. 76 alin (2) lit. k) si scutirea de CASS, aplicand prevederile art. 157 alin. (2), conform caruia: Nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate sumele prevăzute la art. 76 alin. (4) lit. d), art. 141 lit. d) şi art. 142.
Eugen Pintea

Scrie răspuns