Amortizare in luna achizitiei

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Amortizare in luna achizitiei

#1 Mesaj de lupusorua »

Buna ziua. Cum fac astfel incat in program sa imi amortizeze o imobilizare incepand cu luna achizitiei, nu din luna urmatoare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Amortizare in luna achizitiei

#2 Mesaj de balazse »

Si de ce ar trebui calculat amortizare din luna in care a intrat? Adica la o achizitie din 31.03.2021 sa se calculeze o luna intreaga de amortizare pe martie 2021.
Ultima oară modificat Lun Mar 29, 2021 2:43 pm de către balazse, modificat de 2 ori în total.

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Amortizare in luna achizitiei

#3 Mesaj de lupusorua »

Pentru ca am un proiect de facut si asa imi cere.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Amortizare in luna achizitiei

#4 Mesaj de roncovf »

Introdu in Imobilizari mijlocul fix cu data intrarii/punere in functiune in februarie

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Amortizare in luna achizitiei

#5 Mesaj de balazse »

Pentru LupusoruA
Codul Fiscal scrie:(12) Amortizarea fiscală se calculează după cum urmează:
a) începând cu luna următoare celei în care mijlocul fix amortizabil se pune în funcțiune, prin aplicarea regimului de amortizare prevăzut la alin. (5);
...
l) prin excepție de la prevederile lit. a), mijloacele fixe amortizabile transferate în cadrul operațiunilor de reorganizare, prevăzute la art. 32 și 33, se amortizează prin continuarea regimului de amortizare aplicat anterior momentului transferului, începând cu luna efectuării transferului, respectiv prin continuarea regimului de conservare potrivit lit. k), după caz;

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Amortizare in luna achizitiei

#6 Mesaj de lupusorua »

roncovf scrie: Lun Mar 29, 2021 2:38 pm Introdu in Imobilizari mijlocul fix cu data intrarii/punere in functiune in februarie
Asa am facut. Ma gandeam ca exista si o alta varianta.

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Amortizare in luna achizitiei

#7 Mesaj de lupusorua »

Da, aveti dreptate, nu am citit eu bine. Este pusa in functiune in luna achizitiei, nu ca se amortizeaza in luna achizitiei ... dorm ...

Scrie răspuns