Import pozitii din facturile emise de furnizor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dragomirc466
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

Import pozitii din facturile emise de furnizor

#1 Mesaj de dragomirc466 »

Buna seara!
Am incercat singura , am cautat si in forum si nu am reusit sa ma lamuresc.... nu am cunostinte in domeniul IT.
As vrea sa import facturile sau macar pozitiile din facturile de la furnizor( 30-50/factura), care face facturile tot in saga.
Am incercat sa import de la el si XLS si CSV generat din factura emisa (export in excel), dar nu merge.... Exista alta varianta sau cum trebuie procedat sa import excel sau csv generat de furnizor. Sau alta varianta....
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import pozitii din facturile emise de furnizor

#2 Mesaj de balazse »

Din pacate nu ai oferit delatii despre modul cum tii evidenta.
Cantitativ-valoric sau global-valoric. Daca cantitativ-valoric, atunci trebuie sa existe o "conexiune" intre codurile de articole utilizate si fisierul xls, daca nu exista si nici nu il poti face, atunci poti importa doar cantitate si valoare, care nu stiu daca te ajuta.

dragomirc466
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

Re: Import pozitii din facturile emise de furnizor

#3 Mesaj de dragomirc466 »

Da, scuze, cantitativ-valoric, intr-adevar. Am reusit cu cantitate si valoare, intr-adevar, dar nu ma ajuta foarte mult.
Denumirile articolelor sunt aceleasi, insa codul difera. Ce inseamna "conexiune" intre codurile de articole utilizate si fisierul xls? Despre ce este vorba?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import pozitii din facturile emise de furnizor

#4 Mesaj de balazse »

Ca sa poti importa si articolul din fisierul xls ar trebui sa apara in acel fisier codul tau de articol, aceasta am inteles prin "conexiune".
Ar exista cate posibilitati de rezolvare.
Lucrati cu cod de bara? Furnizorul ar introduce codul tau de articol pentru fiecare articol vandut la "articole"?
De raspuns exista mai multe solutii.

Daca denumiriile sunt identice, atunci s-ar putea crea un excel de prelucrarea datelor, intr-un sheet sa fie denumirea si codul articolului de la tine, intr-un alt sheet unde sa copiezi datele primite si sa se genereze o lista unde sunt preluate datele cu codurile tale (suna complica, dar nu neaparat este), date care sunt copiate intr-un alt fisier si astfel pot fi importate.

dragomirc466
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

Re: Import pozitii din facturile emise de furnizor

#5 Mesaj de dragomirc466 »

Nu se lucreaza cu cod de bare.
Pare destul de complicata varianta cu prelucrarea datelor,dar e posibil sa fie complicat la inceput.
Inteleg asa:
sheet 1-export articolele din firma in care vreau sa import
sheet 2-copiez continutul facturii de la furnizor
sheet 3-identificare dupa denumire, urmare identificare cod de import, cumulez cod import,cantitate si pret si import?(formula automata excel)
Am inteles bine?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import pozitii din facturile emise de furnizor

#6 Mesaj de balazse »

Da, dar nu este nevoie de sheet 3, deoarece in sheet 2 se poate face ceea ce ai mentionat in sheet 2-3.
Datele mentionate in sheet 3, trebuie sa le copiezi intr-un nou fiser gol, care se va importa in program.

dragomirc466
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

Re: Import pozitii din facturile emise de furnizor

#7 Mesaj de dragomirc466 »

O sa incerc identificarea cu LOOKUP, vad ce-mi iese.
Multumesc frumos!

Scrie răspuns