concediu medical initial

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 442
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

concediu medical initial

#1 Mesaj de lupum263 »

buna ziua.Am 3 concedii medicale :cm1;cm2;cm3. Cm1 este initial iar cm2;cm3 sunt in continuare.
La completarea concediului medical in saga pt.cm3 ce trec la concediul medical initial ? cm1 sau cm2?
Pe certificatele medicale ,medicul de familie trece intotdeauna pe cel anterior.E corect?
va multumesc mult pentru raspuns

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: concediu medical initial

#2 Mesaj de pomparaus »

Initialul ramane initial pe toate urmatoarele CM-uri : Cm1

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: concediu medical initial

#3 Mesaj de pinteae »

La certificatele in continuare, certificatul initial este cel anterior emis. In cazul tau, pentru cm 3, initial este cm 2.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: concediu medical initial

#4 Mesaj de pomparaus »

Eu am avut CM pt.un salariat 179 zile, si primul CM initial a fost pe toate celelalte CM-uri in continuare, asa ca ...

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: concediu medical initial

#5 Mesaj de pinteae »

Incepand cu CM acordate dupa data de 02.07.2020, data publicarii in M.Of. a noilor instructiuni privind acordarea CM, la art. 11 pct. 4. din Instructiuni, se precizeaza faptul ca: Seria/nr. certificatului anterior iniţial/continuare: când se eliberează un nou certificat de concediu medical "în continuare", se vor înscrie de către medicul/casa de asigurări de sănătate care eliberează certificatul seria şi numărul certificatului de concediu medical care a fost acordat anterior pentru aceeaşi afecţiune.
Eugen Pintea

Scrie răspuns