CONDICA+PONTAJ

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

CONDICA+PONTAJ

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,
Un sfat as dori daca se poate cu condica unei firme.
Fiind firma de constructii condica nu o poti cara pe santier la muncitori si mentionez ca aceasta se face in Excel la sf lunii .
La un eventual control daca nu am condica semnata in acea zi si pt muncitori este o problema .Ce pot sa fac ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONDICA+PONTAJ

#2 Mesaj de balazse »

Este posibil sa gresesc, dar parca nu s-a solicitat niciodata condica semnata, ci o lista in care sa se precizeze data si ora inceperii si terminarii activitatii.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: CONDICA+PONTAJ

#3 Mesaj de stroescud »

balazse scrie: Lun Apr 05, 2021 3:41 pm Este posibil sa gresesc, dar parca nu s-a solicitat niciodata condica semnata, ci o lista in care sa se precizeze data si ora inceperii si terminarii activitatii.
Fundamental gresit!
Mi-a cerut la control, pentru un magazin, (program 7 zile 8-20) printre altele:
Pentru ultimele 4 luni
-condica de prezenta cu semnaturi, ora intrare ora iesire
-pontaj care sa corespunda cu condica de prezenta
-statele de plata cu semnaturi (desii se dau salarii pe card).
-cum le-am dat liber pentru sarbatori nationale(fusese 15 august).
Fundamental corect!
In acelasi timp la o firma de tamplarie:
-Pontaj unde sa aiba ora intrare ora iesire.
-statele de plata(fara semnatura)
-justificarea platilor salariilor, pe card, extras de cont bancar.
Aceeasi oameni veniti in control si la o firma si la alta.
Nu i-am intrebat de ce asa la una si altfel la alta,
deoarece nu este bine sa zgandari rahatul, pute!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONDICA+PONTAJ

#4 Mesaj de tomac »

Fundamental ilegal! Legea cere ca angajatorul să organizeze și să conducă o evidență a orelor lucrate. O poate face și pe hârtie de împachetat dacă vrea, în tabele sau în scrisori scrise după cum vrea câtă vreme documentele prezentate conțin elementele necesare - numele și prenumele salariatului, ora de începere a activității, orele lucrate în zi și ora de final a activității. Restul, că e semnat sau nu de către salariat, că e pe un formular sau altul, sunt chestiuni care țin de angajator și care pot exista sau nu, dar lipsa lor nu înseamnă că angajatorul a încălcat legea, iar prezența lor nu înseamnă că a respectat vreo lege anume.
Ca fapt divers în legislația financiar contabilă - formularul foaie colectivă de prezență - pontaj sau cum doriți nu există reglementat ca formular. Vorbim și aici ca în cazul raportului de gestiune strict despre o cutumă nu despre ceva ce există reglementat în mod legal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: CONDICA+PONTAJ

#5 Mesaj de stroescud »

Fundamental concluzionând:
Cei veniti in control fac legea!
Ei sint LEGEA!
Aceeasi inspectori veniti in control, la ambele firme,
la una mi-au cerut intr-un fel, la cealalata intr-alt fel.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: CONDICA+PONTAJ

#6 Mesaj de adrigela77 »

Subscriu cu Tomac. Tot firma de constructii, la lucrarea unde am salariati am un carnet de pontaj , pe coperta in interior am mentionat ca programul de lucru este de 8 ore/zi intre orele.....cu pauza de masa intre orele......, am stampilat, s-a semnat si a fost suficient, nu am avut probleme. Intr adevar am dat pontaj din saga, unde este mentionat data inceperii si terminarii activitatii.
Iar in fisa de protectia muncii am atasat (capsat) copie dupa CIM. Si atat. Este.

4. La articolul I punctul 4, articolul 119 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 119
(1) Angajatorul are obligaţia de a ţine la locul de muncă definit potrivit art. 16^1
evidenţa orelor de muncă prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidenţierea orelor de
începere şi de sfârşit ale programului de lucru, şi de a supune controlului inspectorilor de
muncă această evidenţă, ori de câte ori se solicită acest lucru.
(2) Pentru salariaţii mobili şi salariaţii care desfăşoară muncă la domiciliu, angajatorul
ţine evidenţa orelor de muncă prestate zilnic de fiecare salariat în condiţiile stabilite cu
salariaţii prin acord scris, în funcţie de activitatea specifică desfăşurată de către aceştia." din legea nr. 88/2018
Mult succes

bogdans528
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 14, 2020 4:56 pm

Re: CONDICA+PONTAJ

#7 Mesaj de bogdans528 »

Buna Ziua
Referitor la pontaj am si eu o intrebare:
Cum sa fac sa scriu in pontaj SAGA orele cu zecimale inainte de a printa?

Va Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONDICA+PONTAJ

#8 Mesaj de balazse »

Nu se poate. Totusi cum vrei sa procedezi? Ex: azi a lucrat 6,40 ore sau 7,25 ore?
Ceea ce poti face este sa la tiparire sa faci un export in excel si vezi ce si cum poti modifica.

Scrie răspuns