CONCEDIU MEDICAL

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

CONCEDIU MEDICAL

#1 Mesaj de lupusorua »

Buna ziua,
am un concediu medical cod 09 (ingrijire copil bolnav), cod diagnostic 527, emis de S.C. CENTRUL DE MEDICINA DE FAMILIE, care are CUI, deci nu este emis de medicul de familie (stiu care este medicul lui de familie, ca a mai avut un concediu medical), sau spital, sau ambulatoriu. Ce aleg in Saga in fereastra Locul de prescriere? CAS? Ca atat a mai ramas. Din ce am inteles de la salariat, este emis de un cabinet medical la care a fost cu copilul...

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CONCEDIU MEDICAL

#2 Mesaj de pinteae »

Medicul de familie poate sa isi desfasoare activitatea prin intermediul unei societati, sau ca persoana fizica, profesie liberala. Daca medicul prescripor nu este medicul de familie, atunci inseamna ca certificatul a fost emis in sistem ambulator, sau spital. Depinde ce scrie pe stampila rotunda. Cabinetul medical prescriptor poate fi unul de specialitate, caz in care vei alege ambulator.
Eugen Pintea

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: CONCEDIU MEDICAL

#3 Mesaj de lupusorua »

Pe stampila rotunda scrie S.C. CENTRUL DE MEDICINA DE FAMILIE SRL, iar medicul este un medic primar pneumolog. Deci aleg Ambulator. Multumesc frumos pentru rapuns!

Scrie răspuns