casa de marcat la CAEN 7111

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

casa de marcat la CAEN 7111

#1 Mesaj de puscasz »

Va rog frumos, daca se poate, dati-mi un raspuns concret. Firmele de arhitectura, cu cod CAEN 7111, sunt obligate la utilizarea casei de marcat, sau nu ? Vreau sa spun in relatia cu persoane fizice. Trimiterea la OUG 28/ 1999/ art. 2/ lit. l mi se pare neclara. Se refera la reparatii , lucrari , instalatii, dar este vorba de proiecte de arhitectura, nu de lucrari pe constructie. Nu stiu sa fie alt articol de lege sau ordonanta in acest sens, desi , in general, arhitectii spun ca ei nu au nevoie de casa de marcat. Cum este corect si opozabil unui control de la anaf ? multumesc pentru viitoarele raspunsuri.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: casa de marcat la CAEN 7111

#2 Mesaj de ovidiuo »

.. trebuie sa isi ia casa de marcat ! Eu tin evidenta la doua firme de arhitectura si ambele sunt dotate cu case de marcat !

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: casa de marcat la CAEN 7111

#3 Mesaj de pomparaus »

Doar daca incaseaza cu numerar si substitute de numerar : si eu tin evidenta la o astfel de firma si fac incasari doar cu OP prin banca si nu au casa de marcat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: casa de marcat la CAEN 7111

#4 Mesaj de tomac »

1. dacă este firmă - societate comercială - categoric da. Excepție ar fi dacă ar încasa exclusiv prin virament bancar sumele respective de la persoane fizice.
2. dacă nu este societate comercială - ci un PFA - atunci nu este obligat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

Re: casa de marcat la CAEN 7111

#5 Mesaj de puscasz »

multumesc frumos pentru raspunsuri, au fost de real ajutor.

Scrie răspuns