DISPOZITIE CASA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

DISPOZITIE CASA

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,
Retragerile de la bancomat eu le inregistrez in Registru de casa prin Disp de incasare.,este corect?
Avand in vedere ca patronul ridica aproape zilnic banii si nu cere chitanta ,eu fac aceasta disp de incasare si il pun sa o semneze.


este corect?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DISPOZITIE CASA

#2 Mesaj de tomac »

De ce să mai faci vreo dispoziție de încasare?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: DISPOZITIE CASA

#3 Mesaj de serbanv59 »

Cum este corect Tomac?

pomparaus
Mesaje: 4191
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DISPOZITIE CASA

#4 Mesaj de pomparaus »

@serbanv59: ai mai intrebat acest lucru la subiectul "PLAFON" si ti-am raspuns mai multi ca nu e nevoie sa faci DI, ba mai mult Septimiu a finalizat dialogul cu o tenta de buna dispozitie (ca sa nu zic sarcasm) :"dispoziție de încasare CLAR! Să nu uiți să pui ștampila pe ea și pe chitanța de la bancomat". Ce ai inteles de intrebi acelasi lucru si sustii ca faci in continuare DI si iei semnatura administratorului pe ea?!!!!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: DISPOZITIE CASA

#5 Mesaj de serbanv59 »

pai ,daca eu nu am chitanta de la bancomat cu ce ma inreg in Reg de casa? cu extrasul de banca in nici un caz.
M am gandit ca daca nu ai chit de la bancomat faci DI iar daca ai nu mai faci.
Eu nu am avut niciodata chit de la bancomat desi le am spus.

pomparaus
Mesaje: 4191
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DISPOZITIE CASA

#6 Mesaj de pomparaus »

Chiar daca nu ai chit.de la bancomat, extrasul de banca arata tot ce e legat de acea tranzactie : nr.de card, ora: minutul, inclusiv locatia de unde s-au scos banii : deci la document scrii ATM 581=5121 si 5311=581.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: DISPOZITIE CASA

#7 Mesaj de serbanv59 »

OK .Deci renunt la dispoz de incasare .
Scria cineva pe un forum ca faci si DI dar si chit chiar daca este munca in plus .

pomparaus
Mesaje: 4191
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DISPOZITIE CASA

#8 Mesaj de pomparaus »

Nu iei de bun tot ce e scris pe diverse forumuri.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: DISPOZITIE CASA

#9 Mesaj de serbanv59 »

multumesc .
As mai avea ceva de intrebat si anume ,daca firma a facut comanda de materiale prin curier,eu intocmesc DP si trebuie sa fac si Decont de cheltuieli s-au las decat aceasta DP.

pomparaus
Mesaje: 4191
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DISPOZITIE CASA

#10 Mesaj de pomparaus »

Decontul de cheltuieli presupune ca o persoana din cadrul firmei ia bani de la tine casier (avans de trezorerie) si merge sa faca cumparaturi pt.firma, apoi intocmeste decont de cheltuieli cu justificarea banilor incasati avand atasat la decont facturi+bonuri+chit.
Curierul iti aduce el marfa la sediul firmei si inregistrezi materialele in baza facturii, iar plata fc.se face in baza chit.ramburs primita de la curier daca se face cu numerar la primire colet 401=5311

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: DISPOZITIE CASA

#11 Mesaj de serbanv59 »

pai si daca ii platesti curierului nu faci DP?

pomparaus
Mesaje: 4191
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DISPOZITIE CASA

#12 Mesaj de pomparaus »

Te rog sa fii sincer : ce studii contabile ai?!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: DISPOZITIE CASA

#13 Mesaj de serbanv59 »

nu cred ca are relevanta ce studii am .
Am pus o intrebare intrucat ,sunt pareri diferite si am vrut o alta parere.

Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4191
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DISPOZITIE CASA

#14 Mesaj de pomparaus »

Doar parerile tale sunt diferite, chiar si intrebarile : de aceea te-am intrebat daca ai studii economice, sau pur si simplu esti absolventul unei facultati particulare care a "investit" mult in studenti si vrei sa fii ajutat de noi pe forum. Sinceritatea este o calitate nu un defect, este cea mai indrazneata forma de curaj. Daca esti sincer si nu pozezi in ceva ce nu esti, ascunzandu-te in spatele unor propozitii gen "Am pus o intrebare intrucat,sunt pareri diferite si am vrut o alta parere", vei avea mult suport din partea colegilor de pe forum.
Sa nu te superi, dar ai carente mari in domeniul contabil si incercam sa iti gasesc o scuza.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: DISPOZITIE CASA

#15 Mesaj de ovidiuo »

Eu unul nu fac DP sau DI decât atunci când am "ajutor financiar firmă", "restituire ajutor financiar" și "ridicare dividende". Ținând "evidența contabilă" la diverse firme, marea majoritate nu vin cu registrul de casă întocmit și înregistrarea chitanțelor cade în sarcina mea (ca și listarea registrului de casă) .. foarte mulți nici nu îmi aduc chitanțele de la ATM, chitanțele de depunere/ridicare numerar de la bancă - așa că întâi introduc extrasul de cont și văd ce s-a mișcat din casierie către cont și apoi înregistrez în registrul de casă (folosind 581 .. sunt de modă veche). Modul ăsta de lucru și de înregistrare îl folosesc de ani buni și nu am avut probleme pe la diversele controale .. nu au venit cu idei cum că în spatele fiecărei chitanțe să am dispoziție de plată .. dar na, poate am fost eu mai norocos ! 😁 .. Și d-na Silvia a explicat frumos și clar de ce nu e cazul să faci dispoziții peste dispoziții - unii, din "frică" se acoperă cu acte .. 😂

Scrie răspuns