RCA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

RCA

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

RCA pentru perioada 1 luna : 613=401
401=5121

RCA 1 an : 471=401
613=471

este corecta inregistrarea?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: RCA

#2 Mesaj de ovidiuo »

RCA pentru o luna : 613=5121/5311
RCA pentru un an : 613=5121/5311 .. 😁

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: RCA

#3 Mesaj de serbanv59 »

RCA pe un an se inreg in 471 si apoi se trece pe chelt.pe fiecare luna in functie de nr de luni din polita.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: RCA

#4 Mesaj de ovidiuo »

Păi dacă deja știți și sunteți setat să faceți într-un fel, de ce mai întrebați ?! 🤔

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RCA

#5 Mesaj de tomac »

@serbanv - de ce? De ce să nu se treacă pe costuri, integral, la data poliție. Există ceva interdicție explicită?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: RCA

#6 Mesaj de serbanv59 »

pfuuu...
intreb pt ca, eu ma documentez citind pe anumite forumuri si nu toti au aceaisi parere.Stiind ca acest site este serios ,cu oameni profesionisti si pt ca mereu am avut suportul dvs ,am zis sa cer aceasta informatie.
Sunt student dar si lucrez in acelasi timp iar,cunostiintele mele sunt inca in cunoastere .Prefer sa intreb chiar daca unora dintre dvs ,vi se par penibile intrebarile mele.
Imi cer scuze dar,asa stau lucrurile.

multumesc

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: RCA

#7 Mesaj de pomparaus »

Cand te-am intrebat eu ce pregatire ai in domeniul contabil, ai zis ca nu are relevanta : vezi cata relevanta are?!
Se poate lucra si cu 471 cand faci cheltuieli in avans care urmeaza a se suporta pe cheltuieli esalonat in baza unui scadentar, dar in cazul tau ai platit integral RCA-ul, nu?!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: RCA

#8 Mesaj de serbanv59 »

da Pomparus am platit integral pt ca este pe o luna RCA-ul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RCA

#9 Mesaj de tomac »

Este evident din întrebări că ești la început. Tocmai de aceea reiterez ceea ce am mai spus și cu alte ocazii: atunci când întrebi ceva e bine să spui cum crezi tu că ar fi normal să procedezi și să și argumentezi de ce crezi asta. Cititul pe forumuri, fie el acesta sau altele, nu ține loc de argumente proprii. Înainte de a citi ce scrie pe un forum sau altul este recomandabil să ne întoarcem la origini: ce zic reglementările contabile pentru acestă speță? Și acolo găsim, chiar la unul din principiile aplicate de reglementări, fix o trimitere către o speță similară. Abia după ce citesc ceea ce scrie în reglementări, dacă mai am neclarități, mă documentez și în altă parte sau întreb, dar cu mențiunea că trebuie să am argumente atunci când aleg o modalitate sau alta.
Toți avem ceva de învățat. Și eu mai am multe de învățat. Unele chestii le învăț de la voi. Sunteți unii care aveți spețe mult mai complicate și mai interesante decât cele de care mă lovesc eu. Una e o firmă de la mine din Beiuș, alta e una din București, din Oradea, Cluj, Iași, Brașov sau alt oraș mai mare ori din zonă cu firme multinaționale.
Nu există întrebare penibilă. Doar răspuns prost sau nu pe măsura întrebării. Dar o întrebare lipsită de argumente poate produce o impresie proastă și poate duce la lipsa unui răspuns ori la un răspuns sarcastic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: RCA

#10 Mesaj de serbanv59 »

intradevar ,are relevanta pregatirea mea ,asa cum mi-a spus si Pomparus.Incerc sa invat de la voi ,poate nu mura in gura dar,cat sa pricep si eu.

Eu va multumesc pt ca ,va pierduti timpul cu cei, asa ca mine .

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: RCA

#11 Mesaj de pomparaus »

Deci raspuns final 613=5311/5121 cu toata suma (ai platit-o integral).

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: RCA

#12 Mesaj de serbanv59 »

Multumesc

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: RCA

#13 Mesaj de tudosien »

La partea cu RCA pe 1 luna sunt de acord. La inregistrare RCA pe un an s-a schimbat ceva? Nu e "interdictie explicita" dar nici nu e obligat sa treaca tot pe cheltuieli. Se folosea 471(https://www.ceccarbusinessmagazine.ro/c ... ans-a5427/ - pct n) de la exemplu). N-are treaba ca a platit pe un an daca conduce contabilitate cf ord.1802 ci cu angajarea cheltuielilor pe mai multe exercitii financiare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RCA

#14 Mesaj de tomac »

Nu s-a schimbat nimic. Problema e așa - poate pentru mine, economic vorbind, acel RCA este o cheltuială curentă. Și atunci o recunosc la plată. Problema nu e de angajament ci de recunoaștere a costurilor. Aici angajamentul apare odată cu plata.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: RCA

#15 Mesaj de tudosien »

Vorbind de referentialul contabil-angajarea cheltuielilor atunci beneficiez de un serviciu(care imi genereaza cheltuiala) care se intinde si pe exercitiu financiar viitor. Nu cred ca e o problema decat pt o eventuala reconsiderare a spetei de un control(daca e platitor de imp pe profit) in vederea diminuarii bazei impozabile. Pe de alta parte daca daca cheltuiala o recunosc ca o diminuare de activ(trezorerie) la valoarea totala a asigurarii, e OK sa o pun toata pe 613 la momentul platii.

Scrie răspuns