TICHETE CADOU DE PASTE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
chelesa149
Mesaje: 55
Membru din: Joi Noi 01, 2012 3:55 pm

TICHETE CADOU DE PASTE

#1 Mesaj de chelesa149 »

Buna ziua, va rog sa ma indrumati pentru inregistrarea corecta a tichetelor cadou oferite cu ocazia sarbatorilor pascale : 300 lei/ angajat, fac tabel pentru cei 150 care nu se impoziteaza, dar cum inregistrez in saga ceilalti 150 care ar trebui impozitati si cu contributii oprite?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#2 Mesaj de tomac »

La alte venituri. Și dați în plată prin 5328, 150 lei/salariat din netul de plată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chelesa149
Mesaje: 55
Membru din: Joi Noi 01, 2012 3:55 pm

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#3 Mesaj de chelesa149 »

Multumesc !!!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#4 Mesaj de danilevicis »

tomac scrie: Joi Apr 22, 2021 11:44 am La alte venituri. Și dați în plată prin 5328, 150 lei/salariat din netul de plată.
Am si eu situatia cu 300 lei cadou. Tichetele cadou au fost distribuite deja. Acum urmeaza sa pregatesc fluturasii pt ca seful sa pregateasca netul in numerar. Problema este ca daca trec cei 150 lei la alte venituri se mareste netul in numerar. Eu dau in plata prin 5328 (global) dar fluturasul zice altceva ca este un salar net mai mare cu 98 lei. Cum as putea sa fac sa arate bine si fluturasul curat doar cu ce se ridica numerar din casierie?
Apoi exista in lista derulanta la tichete si selectia tichte cadou, dar degeaba sunt acolo ca au comportament de tichete restaurant cu impozit 16%. Ar trebui sa fie o limita pana la 150 lei fara contributii+ impozit si cei peste 150 cu.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#5 Mesaj de tobosv790 »

In SAGA paralel cu introducerea pe alte venituri cred ca trebuie infiintata o retinere gen" Tichete cadou nedeductibile" din salariul net si la cont corespondent trec 5328. Astfel netul/restul de plata nu ar trebui sa se modifice...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#6 Mesaj de tomac »

Da, prin rețineri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#7 Mesaj de gheorghei642 »

Lege mr.227/2015 - forma aplicabila din 08.04.2021 - art.142
În cazul cadourilor în bani şi/sau în natură, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile nu sunt cuprinse în baza de calcul al contribuţiei în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depăşeşte 150 lei:

(i) cadouri oferite angajaţilor, precum şi cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Paştelui, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase;

(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;

(iii) cadouri oferite angajaţilor în beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.
In aplicatia Saga, suma cu:
- partea care nu depaseste 150 lei se evidentiaza la " Lista" iar la " Tip prime/Alte drepturi " operati pe " Venituri fara contributii ";
- partea care depaseste suma de 150 lei, se evidentiaza la " Tichete " - Tichete cadou/Avantaje in natura.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#8 Mesaj de tomac »

La venituri fără contribuții este supusă impozitului oricum ceea ce nu este corect.
Partea scutită se va opera prin articole contabile, fără evidențiere în stat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#9 Mesaj de gheorghei642 »

ectificare:
Lege mr.227/2015 - forma aplicabila din 08.04.2021 - art.76
ÎÎn cazul cadourilor în bani şi/sau în natură, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depăşeşte 150 lei:

(i) cadouri oferite angajaţilor, precum şi cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Paştelui, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase;

(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;

(iii) cadouri oferite angajaţilor în beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.
In aplicatia Saga, suma cu:
- partea care nu depaseste 150 lei se evidentiaza ca venit neimpozabil intr-un document ( lista de plata - cum era odata lista de avans chenzinal) si se inregistreaza prin " Operatii " >>>" Articole contabile "
- partea care depaseste suma de 150 lei, se evidentiaza la " Tichete " - Tichete cadou/Avantaje in natura.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#10 Mesaj de danilevicis »

gheorghei642 scrie: Mie Apr 28, 2021 1:51 pm
- partea care depaseste suma de 150 lei, se evidentiaza la " Tichete " - Tichete cadou/Avantaje in natura.
Incorect, deoarece acolo retine doar impozit, și trebuie să rețina si cas si cass. Deci ramane varianta cu Alte venituri + retinere din net ?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#11 Mesaj de ovidiuo »


gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: TICHETE CADOU DE PASTE

#12 Mesaj de gheorghei642 »

danilevicis scrie: Mie Apr 28, 2021 7:04 pm
gheorghei642 scrie: Mie Apr 28, 2021 1:51 pm
- partea care depaseste suma de 150 lei, se evidentiaza la " Tichete " - Tichete cadou/Avantaje in natura.
Incorect, deoarece acolo retine doar impozit, și trebuie să rețina si cas si cass. Deci ramane varianta cu Alte venituri + retinere din net ?
__________________
Am avut in vedere
ART. 142 - Venituri din salarii și venituri asimilate salariilor care nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale
Nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale următoarele:
..................
r) biletele de valoare sub forma tichetelor de masă, voucherelor de vacanță, tichetelor cadou, tichetelor de creșă, tichetelor culturale, acordate potrivit legii;
Norme metodologice
.......
5. (1) În aplicarea prevederilor art. 142 lit. b) din Codul fiscal, partea care depășește limita de 150 lei reprezintă venit din salarii și se cuprinde în baza de calcul al contribuțiilor sociale obligatorii.
(2) În sensul art. 142 lit. r) din Codul fiscal, nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor sociale obligatorii tichetele cadou acordate potrivit legii, altele decât cele acordate pentru ocaziile prevăzute la art. 142 lit. b) din Codul fiscal.
(3) La încadrarea în categoria veniturilor din salarii și asimilate salariilor care nu se cuprind în bazele de calcul al contribuțiilor sociale obligatorii, a sumelor sau avantajelor acordate, prevăzute la art. 142 din Codul fiscal, primite în legătură cu o activitate dependentă, se aplică, după caz, regulile stabilite prin normele metodologice de aplicare a art. 76 alin. (4) din Codul fiscal.

Scrie răspuns